Papuošalai – ir jaunikiui


ŠEIMOS PSICHOLOGĖ ATSAKO: KOKIĄ PAVARDĘ RINKTIS?

Sveiki mielieji,
Šeimos psichologė Giedrė ir toliau atsako į jums iškilusius klausimus. Taigi, kokią pavardę rinktis, kodėl kartais nenorime rinktis vyro pavardės, o gal atvirkščiai?
Fotografai A-photo www.a-photo.lt

Klausimas:

Visada kamavo klausimas, kokią (kurią) pavardę tektų priimti, jei širdies draugas pasiūlytų tekėti už jo, o šiuo metu ši situacija tapo reali, nes jis pasipiršo. Rodos turėčiau labai džiaugtis, tačiau širdyje neramu.
O mūsų istorija tokia: mes kartu gyvename jau 9 metai, aš esu išsituokusi, turiu dukrą iš pirmos santuokos (mano pavardė pirmojo vyro). Mano draugas buvo vedęs ir taip yra išsiskyręs. Vesdamas jis priėmė buvusios žmonos pavardę.
Neramina ši situacija: ar po vestuvių priimti vyro pavardę, kurią jis gavo iš buvusios žmonos, ar prašyti jo, kad jis grįžtų prie savo tikrosios (tėvo) pavardės? Jam dabartinė pavardė labai patinka (na ir skamba itin gražiai), kaip suprantu jis nenorėtų grįžti prie savo tikrosios (tėvo) pavardės.
Kažkaip nejaukiai jaučiuosi, žinodama, jei tektų rinktis man jo buvusios žmonos pavardę, o jei ir vaikučio susilauktumėm, na nebežinau...

Atsakymas:

Jūsų situacija, kurią aprašėte išties atrodo itin paini ir jums kelianti stiprias neigiamas emocijas. Tačiau kas būdinga emocijoms, kurios kyla, jos dažniausiai kyla ne dėl to, kokie realiai yra įvykiai ar faktai, o dėl to, kaip tuos įvykius ar faktus mes patys interpretuojame. Jei suvokiame juos, kaip nešančius kažką pozityvaus, mums kyla džiugesio ir panašios emocijos, jei suvokiame, kaip negatyvius ar grėsmingus, mums kyla pyktis, nerimas ir baimė. Jūsų atveju, panašu, kad tas faktas, jog tuokiantis reiktų priimti dabartinę vyro pavardę jums asocijuojasi su tam tikra grėsme, nes dabartinę pavardę vyras gavo iš buvusios žmonos. Tokiu atveju neabejotinai emocijoms yra dėl ko kilti, ypač, jei lig šiol gal dar nepasitikite jo buvusia žmona, nepriimate iki galo to fakto, kad ji išvis buvo, ar dar kaip nors kitaip turite nelabai pozityvų požiūri į ją.
Bet pagalvokite, ar tai tikrai vienintelis būdas, kaip jūs galite suvokti ir interpretuoti pavardės gavimo faktą? Juk jei mastytumėte tik apie pirmąją sakinio, kurį užrašiau aukščiau, dalį – „tuokiantis reikia priimti dabartinę vyro pavardę“, neliktų erdvės kilti negatyvioms emocijoms – jūs mylite vyrą, norite būti su juo šeima, norite laikantis tradicijų priimti jo pavardę ir jo pasirinkimus. Viskas tvarkoje. Emocija kyla tik mąstant apie dabartinės vyro pavardės kilmę, kaip ji tokia tapo. Kodėl taip norisi nesutikti su pavardės kilme?
Į pavardę galima žiūrėti kaip į tiesiog pavardę arba galima jai suteikti reikšmę. Be abejo, ėmimas vyro pavardės turi tam tikrą tradicinę reikšmę nuo šiol priklausyti vyro giminei. Šiuo atveju, giminystės ryšiai kiek persimaišę ir į juos įsipina buvusi vyro žmona, davusi vyrui pavardę. Gal būtų svarbu jums pakalbėti apie tai, kokią reikšmę jūsų vyrui turi jo pavardė, vargu ar jis vis dar ją sieja su buvusia žmona, greičiausiai, tai darote tik jūs. Pati pagalvokite, ar jūsų dabartinė pavardė jums tikrai labiau asocijuojasi su jūsų buvusiu vyru, ar su jumis pačia šiuos visus metus, kiek tą pavardę nešiojate? Panašiai tikriausiai jaučiasi ir jūsų vyras. Taip pat, tikriausiai būtų svarbu sau atsakyti, kas būtent jums kelia nerimą šioje situacijoje, ir kokias grėsmes joje įmatote ir pasikalbėti apie tai su vyru. Juk jo požiūris čia ne mažiau svarbus. Be to, galbūt yra dar ką išsispręsti ir susidėlioti dėl, tikėtina, esamo nerimo apie buvusią vyro žmoną apskritai.
Pamėginus atsakyti sau į klausimus apie savo emocijų kilmę, pamėginus užduoti klausimus vyrui ir su juo gerai išdiskutavus pavardės reikšmių klausimą, gal pavyks ir jums jo pavardę pamatyti kitokiu kampu ir suteikti jai kitokią prasmę. O jei nepavyks, visada turite galimybę pasilikti savo senąją (buvusio vyro, tik ar tai patiks jūsų vyrui?) pavardę, ar atsikeisti savo mergautinę pavardę.
Sėkmės jums!
Daugiau jaunavedžiams rūpimų klausimų ir jų atsakymų ieškokite Giedrės straipsniuose: 
Jei turite klausimų ir Jūs, rašykite: redakcija@apievestuves.lt
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
1
Komentarai
2014-07-30 11:02
Vestutia
na ka idomi istorija bet zinai.... jei taip jausciausi as tai nezinau ar tekeciau is viso
SKAITOMIAUSI
EKSPERTŲ STRAIPSNIAI
KATALOGO NAUJIENOS