Princo Williamo ir Kate Middleton medaus mėnuo


KIEK IR UŽ KĄ MOKAME FOTOGRAFUI?

Foto: G. ir H. Kudirkos http://www.kudirka.lt
Man įdomu, kaip vestuvių fotografai vertina savo paslaugas, kodėl ima būtent tokią, o ne kitokią sumą už atliekamą darbą. Paskambinu keliems vestuvių fotografams, kurie akcentuoja skirtingus dalykus.

Eksperimentas

Pirmas skambutis. Atsiliepia vyriškis. Noriu jį pakalbinti, tačiau šis kažką murma. Suprantu, kad tai nėra joks vestuvių fotografas, veikiau pagiringas (skambinu apie 10 val. ryto) žmogus. Sakau „atleiskite“, nors krebžda mintis, kad nebūsiu suklydusi, tiesiog žmogus nenorėjo kalbėtis...
Antras bandymas. Kviečiantis signalas. Laukiu, kol atsilieps. Vis dar laukiu... Nesiseka! Trečias bandymas… Žinote, kaip sakoma, trečias kartas nemeluoja. Taigi atsiliepia vyriškis, kuris ima siūlyti viską, ką tik gali. Pirmiausia išgirstu klausimą, ar nereikia jaunikio? (Nejaugi aš tokia beviltiška, kad skambinčiau ir ieškočiau jaunikių fotografų?.. Pamažu priprantu prie jo išradingos kalbos. Siūlo ir pamergių, ir muzikantų, ir šventės vietą. Žodžiu, vedžiotų po klaidžius vestuvių labirintus. Nustembu išgirdusi, kad nuotraukos galėtų nieko nekainuoti. Paaiškinimas: jeigu svečiai užsisako nuotraukų ir iš jų surenkama daug pinigų, tai viena nuotrauka jauniesiems gali kainuoti tik 1 Lt! (Reikės susikviesti daugiau giminaičių…) Tiesa, disko įrašymas – 700 Lt. Anksčiau paslaugos kainavo brangiau, dabar vis dėlto krizė...
Kai pasitikslinu šio vestuvių fotografo vardą, jis prityla, patvirtina, kas esąs, o paskui klausia, iš kur gavau jo telefono numerį. Matyt, pamanė, kad galiu būti nepatikimas asmuo, o jis man tiek prikalbėjo! Išgirdęs, kaip jį radau, nusiramina ir vėl pasakoja linksmai.
Skambinu fotografų porai, kuri už 6 val. imtų 1 800 Lt. Iš pradžių atsiliepia vyras. Kalba nedrąsiai, perduoda telefoną žmonai (teisingai, moterys valdo!). Girdžiu, kad ir ji kalba netvirtai. Teigia, kad atlieka savo darbą nebanaliai (labai dažnas ir, sakyčiau, nekonkretus žodis). Kaina didesnė dėl to, kad fotografuoja du žmonės, atsiranda galimybė užfiksuoti daugiau įdomių momentų, mažiau kišamasi į veiksmą, akimirkos tiesiog „gaudomos“. Tiesa, pamiršo paminėti, kad dviem žmonėms reikia daugiau pinigų. Bet aš supratinga.
Kitas vestuvių fotografas detaliai apibūdina savo teikiamas paslaugas. Jis už 800 Lt fotografuotų 6–7 val. Padarytų nuo 400 iki 1 000 nuotraukų, kurias įrašytų į DVD. Koreguoja visas nuotraukas (matyt, ne itin kruopščiai). Atspausdina 20–30 didelių nuotraukų. Vengia štampų, nesikiša į vestuvių eigą, patinka natūralumas (o varge, bijau, kad nebūtų per daug natūralu...), todėl fotografuoja reportažiniu stiliumi, paieško įdomesnių vietų. Pavyzdžiui, Botanikos sodas nėra ta vieta, kurią jis siūlytų. Tada, sako, fonas tas pats, tik veidai kiti. Ech, tie takeliai ir žvyrkeliai...
Trečias vestuvių fotografas už visą dieną (ilgiausiai – iki 24 val.) imtų 1 000 Lt. Užfiksuojama visa šventė. Šis vestuvių fotografas akcentuoja kokybę ir patikimumą už nedidelę kainą. Kai paklausiu, kur slypi minėta kokybė, pasiūlo atvykti pasižiūrėti nuotraukų. Be to, kas jį pažįsta, žino, kad juo galima pasitikėti. Aš, deja, nepažįstu...
Pagaliau dar vieno vestuvių fotografo paslaugos kainuoja brangiau nei prieš tai minėtų (iki 2 500 Lt). Jis akcentuoja, kad turi realios praktikos (o ji gali būti įsivaizduojama?) ir didelės patirties (aštuoneri metai, bet vis dėlto ne trisdešimt...), puikiai išmano savo darbą, moka perteikti sumanymus, turi savo stilių, dirba labai gera fotografijos įranga, garantuoja gerą rezultatą. Šis vestuvių fotografas mėgsta uždavinėti retorinius klausimus, kurie turėtų priminti mano sąžinę (Kaip jausitės, jeigu vieną atsakingiausių gyvenimo akimirkų fotografuos pradedantis fotografas? – Normaliai, kad tik suknelė neveržtų... Ar Jūs norėtumėte galvoti apie fotografą, kai einate prie altoriaus? – Ne, tuo metu turėčiau galvoti apie savo vyrą...).
Vienas vestuvių fotografas pasižymėjo tolerancija. Jis nepasakė, kad pigūs fotografai yra š... Bet vis dėlto patarė nesiblaškyti, nes vasarą liks fotografai tik už 500–800 Lt (čia tie pigūs). Apskritai pastebėjau, kad vestuvių fotografai mėgsta dalyti patarimus. Prašome to ar ne. Beje, pasirašyti paslaugų teikimo sutartį – čia jau rimtas patarimas.
Apibendrindama galiu pasakyti, kad panašiai kaip ir vestuvių muzikantai, fotografai dirba sutartas valandas, viskas priklauso nuo pageidavimų. Vestuvių fotografas gali dirbti nuo 1 val. iki neriboto laiko. Viena valanda kainuoja apie 150 Lt. Papildomos valandos kaina – 50–300 Lt. Tiesa, ne visi prašo mokėti už viršvalandžius. Nebijokite skambinti ir tartis su vestuvių fotografu. O jis pasiūlys tai, ką moka geriausiai.
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
17
Komentarai
2015-01-29 09:24
Andrius
Pagal pavadinimą iš straipsnio tikėjausi daugiau. Pats užsiimu fotografija, nors patirties daugiau ne vestuvėse, o asmeninėje fotografijoje, todėl kai paprašo save įvertinti pinigais ir pasiūlyti kainą, tai sunku padaryti. Eksperimentas - "iš kito galo" - pažiūrėkite mano tinklapį www.aefoto.lt ir pasakykite kiek turėčiau imti už 5 ar 8 val. vestuvių fotografavimą :)

Vėliau aš pasakysiu kiek save įvertinu pats.

p.s. o gal dar kas nori būti įvertintas? pateikit savo darbų pvz ir neskelbkite kiek imate, įvertinsime :)
2011-02-07 05:57
pigus
Galiu iš kitos pusės paporint apie tuos pigius, t.y. tokius kaip aš. Fotografija man - hobis. Draugai, giminės, artimieji tai mato ir taip gavosi, kad fotografavau jau 2-ose vestuvėse. Gal pradedančiojo sėkmė, bet rezultatas toks, kad žmonės liko patenkinti + nemokamai juk. Pagalvojau, kodėl negalėčiau iš to užsidirbti nors kažkiek? Hmmm... portfolio iš 2 vestuvių švelniai tariant mažoka. Pasakiau draugams ir artimiesiems, kad jei išgirs, kad kas ieško fotografo, duotų mano kontaktus. Turiu ateinančiai vasarai jau 2 vestuves. Rimtus fotografus norėčiau nuramint. Tie, kurie ieško tokių kaip aš, papraščiausiai NEGALI skirti tam daug pinigų. 600-800Lt dažnai ir tai atrodo per daug (tiesa, kokybės ir paslaugų kiekio daugelis nori, daugiau - na bet su tuo galima susitaikyt, kai "keltis" nėra iš ko ;). Paprastai tariant mokausi ir už tai gaunu pinigus. Ačiū Dievui, kad yra tokių, kuriuos pilnai tenkina tai, ką galiu pasiūlyti (parodyti, gal tiksliau). Ir aš tikrai pasistengsiu, kad tie žmonės būtų patenkinti. Manau, taip mano visi... tokie kaip aš, t.y. tie, kurie neturi iš ko keltis :) Tad, būsimieji jaunieji... kalbėdamas už tuos, kurie nesukėlė pasitikėjimo (na bent jau taip atrodo iš šios temos autorės) tiesiog noriu paskatint susimąstyti - koks motyvacijos lygis pas tą pradedantįjį... o jei dar kyla abejonių, tiesiog paprašykite parodyti jo nuotraukas. jei neturi, tai nebūtinai vestuvių - juk visi turi nuo kažko pradėt :)
2010-12-09 16:27
fotopuka
Nesu specialistas, bet manau, kad reiktų tik vieną klausimą užduoti fotografui :)) aišku, aš galiu klysti :))
Klausimas: kaip galėčiau pamatyti jūsų darbelius?
Tobula, jei jūs pirmiau pasižiūrite ir tuomet skambinate.
O sekantis klausimas galėtų būti "ar jūs laisvas (x) dieną?"

Toliau viskas tik detalės... :))

happy :))
fotopuka
2010-12-05 10:33
fotografas
koks diletantiškas požiūris. ir tai straipsnis? Straipsnis pavadinimu "Kiek ir už ką mokate fotografui?" pasakoja tik apie pokalbius telefonu. Neatsiliepė, nenori kalbėt - o gal jis fotografuoja, daro reportažą, o Jūs norėtumet, kad fotografuodamas Jūs fotografas atsiliepinėtų į skambučius?

Reikėjo sudaryti 2-3 kainų kategorijas, papasakoti kokiu principu dirba fotografai (kas ima pinigus už savo darbą ir skaitmaną duoda nemokamai, kas ima pinigus už spausdintas nuotraukas, kai kurie net iš svečių...)

Visiškai nepaminėtos pačios nuotraukos. Visų pirma, reikėtų rinktis fotografus pagal nuotraukas (įvertinti geriausias nuotraukas iš portfolio ir ką padaro per 1 vestuves), po to žiūrėti kainas ir sąlygas. Kai kurie forografai dirba tik tam tikrame stiliuje, kai kurie lankstesni, pabendravę su užsakovais gali duoti jiems tai ko jie nori.

Patirtis. kas tai yra? samdod ne darbininką, o meininką. Kartais pirmą kartą vestuves fotografuojantį žmogų samdyti tiek pat rizikinga kaip ir turintį 30 metų stažą. Pirmas tiesiog nepatyręs, antras gali būti pasenusių pažiūrų. Vėl gi, reikia žiūrėti į nuotraukas, jos pasako daugiau nei šimtas telefoninių pokalbių.
2010-12-01 16:48
Ilona
gražios nuotraukos gerai... kitavertus, metus pavartę padėsite jas į stalčių :) aišku susimokėjus 10 000 litų gal ir nedėsite :D stalčių draskys :)))) tikrai yra daug nebrangių fotografų, kurie tai daro dėl malonumo, saviraiškos ir tobulėjimo, peržvelkit jų nuotraukas ir matysite ar jums priimtinas stilius. Tikrai ne visada susimokėjus fotografui 3000 gausite fantastiškas nuptraukas, ir tuos nepakartojamus prisiminimus kaip minėjo Ginta. Prisiminimai visada liks, o nuotraukos blunka ;)
2010-11-30 11:07
aidas
tai rasti galima ir uz 200 lt . gal net ir nuotraukos bus grazios. Kiekvienas vertina save tiek , kiek galvoja, kad yra vertas. Tai yra meno kuriniai, kuriuos kiekvienas parduoda uz tiek uz kiek jam norisi parduoti. As tobuleju todel darau tai pigiau nei kiti ... As taip pat tobuleju ir kartais tai darau net nemokamai, bet valgyti visiems norisi. Kodel Da Vinci mona liza kainuoja 5mln , o Vango saulegrazos 2mln ? ka jis blogesnis ? :D
2010-11-30 11:02
Ieva
straipsnis tiesa sakant šiek tiek žeidžiantis.Susidaro įspūdis, kad fotografai prikalbės bet ką, kad tik jį nusamdytum.
8 metai per maža patirtis? Pažįstu virš 30 metų praktikos turintį pro fotografą, kurio stilius ir užstrigęs ties praėjusiu amžiumi... Tad metų gausa nereiškia kokybės.
Neatsiliepia, nenori šnekėt... gal žmonės kitu metu ir darbus turi, ne visada ir gali atsiliept, ir ne visada gali kalbėt, tam ir yra el. paštas, kad davus užklausą, gautum atsakymą, jei telefonu duotuoju laiku neina susisiekt.
Kiekvienoje srityje yra ir diletantų ir profesionalų.
Ir rašant straipsnį kitą kartą norint, kad jis būtų pilnas ir išsamus patartina apžvelgti visas puses: šiuo atveju apimti ir tuos fotografus, kurie tai daro dykai, ir tuos, kurie daro vidutinėmis kainomis, ir tuos, kurie ima daugiau nei likusieji.O dabar gavosi lengvas bulvarinis skaitalas.
2010-11-30 10:41
Saulius
Skaitant susidaro įspūdis, kad be 3-5tkst. litų gero fotografo nerasi, tačiau tokioje kainoje praktiškai telpa tik top10 fotografai. Siūlyčiau neformuoti užsakomaisiais straipsniais (kitaip negalima pavadinti) žmonių požiūrio į visus fotografus. Aš dirbu pvz žymiai pigiau nei dauguma Lietuvos menininkų nes mano tikslas yra tobulėti pačiam, o ne nuplėšti pinigus iš žmonių. Jei dirbtų pvz dobrovolskis ar morozov dykai, tai vadinasi jie jau nėra geri fotografai. Įsiminkite- vieni daro chaltūrą o kiti dirba nes jie be to negali ir tokiu atveju kaina tampa nuošalį. Pagarbiai, www.fotonorai.lt
2010-07-27 19:27
ginta
na zinot, jei jau pataupysit ant fotografo tai net graziu prisiminimu neturesit tik beskones nuotraukas.
2010-05-11 12:14
Skaitytojai
Yra, tik reikia truputį labiau paieškoti :)