Dekoro koloritas 2013/14 m. rudens/žiemos vestuvėms


DOVANOS SU EMOCINE „PAKUOTE“

Foto: R. Steponavičius www.fotor.lt
Šventės vis komerciškėja, o dovanos – praktiškos ir masinės. Pinigai, dovanų čekiai, kuponai... Paprasta ir greita. Tinka visiems ir kiekvienam. Streso ir rūpesčių mažai. Malonumo dovanoti bei įspūdžių gavus dovaną – dažnai taip pat. Dovanojimo džiaugsmas mums jau svetimas?

Dovanų paieška - malonumas?

Dovanų ieškojimas gali būti įdomi kūrybinė ir psichologinė veikla, mat tenka „gaudyti“ žmogaus norus, sužinoti mielus prisiminimus ar netiesiogiai išsiaiškinti, kaip galėtumei jį maloniai nustebinti. Atrasti tai, ko jis beprotiškai nori – ne ko jam reikia (net didžiausios svajonės kartais pildosi, ar ne taip?!). Be to, kaip įteiksime dovaną kartais net svarbiau nei ką padovanosime! Ypač jei žmogui svarbu pajusti dovanojančiojo šiltas emocijas ir dėmesį. Net pati menkiausia smulkmena – stebinanti ir džiuginanti – gali tapti tokia vertinga! Galėtume ilgai diskutuoti, kas šventę paverčia išskirtine... Net ir pripažindami pompastikos naudą, ne visada galime ją sau leisti... O jei ypatingo bei nuoširdaus dėmesio parodymas, jaukios romantiškos atmosferos sukūrimas ir visa tai dar įvilkus į staigmenos „pakuotę“? Geros emocijos bei turtingi prisiminimai tiesiog neišvengiami! 

Ką simbolizuoja dovanos?

Tam tikrą šiltą jausmą, dėmesį, kartais pareigą. Jų įteikimas – savotiški mainai, apsikeitimas gera energija, todėl nevertėtų viso to suprimityvinti. Dovanos gali būti dviejų kategorijų: meilės ir pagarbos ženklai ir dovanos – pareigos atlikimas bei materialinė parama. Abi šios formos yra geros ir reikalingos, tik nereikėtų jų painioti. Nuspręskime, kokia dovana šiuo atveju ir tam tikram žmogui būtų tinkamiausia.

Kaip rinkti dovanas?

Kaskart rinkdami dovaną bent trumpam susimąstykime – ką dovana norime „pasakyti“? Ką ji turėtų reikšti gaunančiajam? Ką jam (ne mums) būtų malonu gauti dovanų. Dažnai teigiama, jog dovana turėtų būti siurprizas. Jei „tiesiai šviesiai“ išpešime, ko žmogus norėtų gauti dovanų, atimsime iš jo netikėtumo malonumą.

Meilės dovanos

Meilės dovanos neįkainojamos pinigais. Jos brangios, iš pačios širdies ir ilgam pasilieka kito žmogaus širdyje. Aišku, ne visada žmogus, kurį turime pasveikinti, mums kažkuo ypatingas. Tuomet reikia ne meilės ženklų, o tiesiog dovanos (kad galėtume atlikti pareigą arba paremti materialiai).

Kaip supakuoti dovanas?

Kruopščiai išrinkus dovaną, svarbu tinkamai ją supakuoti. Tai ne tik apčiuopiama pakuotė, bet ir pats dovanos įteikimo procesas. Pamąstykime, į kokias emocijas norėtume „įpakuoti“ išrinktą dovaną? Kaip turėtų jaustis žmogus, ją gavęs? Norėtumėte įduoti dovaną jam į rankas, o gal nustebinti jį – dovaną įteikti netikėtu metu netikėtoje vietoje, gal net ne pats?

Kaip sveikinti?

Kokias dovanas geriausiai atsimename? Kuo nors ypatingas... Įprasta, jog dėmesys (ypač moterims) rodomas gėlėmis. Svarbu ne tik kokios gėlės, bet ir kaip jos įteikiamos. Juk čia svarbiausia dovanotojo asmenybė ir jo nebylūs žodžiai, perduoti gėlėmis. Su meile dovanotos dovanos – ypatingos. Prie jų taip pat priskiriami sveikinimo žodžiai. Net jei šventės dieną esame toli nuo mums brangių žmonių, galime rasti būdų, kaip mūsų šiltas emocijas ir nuoširdžius linkėjimus paversti jiems įsimintina dovana. Ypatingą pasveikinimo, tiek ir visos šventės, atmosferą kuria ir muzika, ypač jei muzikinis sveikinimas atliekamas gyvai šventės vietoje arba švenčiantįjį tam tikroje vietoje užklupus netikėtu metu. Pati muzika, gyvai skambanti jaukioje aplinkoje tarsi mini privatus koncertas, kartais tampa dovana ar muzikine staigmena.

Neskaičiuokime kiek kainuoja dovana

Psichologai tvirtina, kad dovanos vertė nusakoma ne pinigine, o emocine išraiška. Svarbiausia dovanų paskirtis – parodyti dėmesį ir padaryti tai nuoširdžiai. Gaunama dovana jau nebetenka piniginės reikšmės – svarbu, ar tai, ką gavome dovanų, išpildė mūsų lūkesčius. Neretai brangiomis tampa dovanos, kurių piniginė vertė mažesnė, bet jos parinktos nuoširdžiai, įteiktos tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje. Galbūt vyrai, dovanodami ir gaudami dovanas, paprastai daugiau atsižvelgia į jų kainą ir praktiškumą. Moterys dovanojimui ir gaunamoms dovanoms teikia daugiau emocinę svarbą. Tačiau esu įsitikinusi, jog dėmesio parodymas ir gavimas yra itin svarbus tiek vieniems, tiek kitiems.

Dovanoti gera

Dovanojimas stiprina mūsų jausmus kitiems, o mums patiems suteikia pojūtį, kad esame naudingi ir rūpestingi. Pats dovanojimas ir žinojimas, kad kuo nors pasirūpinai, teikia mums didelį pasitenkinimą. Dovana yra, ko gero, pats tiesiausias kelias parodyti kitam žmogui savo dėmesį, sustiprinti tarpusavio ryšį ar netgi duoti užuominą, kaip toliau rutuliosis tarpusavio santykiai. Nusprendusieji pasiduoti pesimistiškoms nuotaikoms ir nesuteikti dovanoms didelės reikšmės labiausiai nuskriaudžia patys save, nes praranda galimybę patirti dovanojimo džiaugsmą ir sulaukti aplinkinių šilumos, dėmesio ir meilės. Nors ir kaip protinga atrodytų per šventes apriboti išlaidas, psichologai perspėja, kad nedovanoti dovanų mums brangiems žmonėms nėra pats geriausias sprendimas – rizikuojame netekti svarbaus ryšio su šeima ar draugais.
Dėmesio rodymas aplinkiniams, tikiu, daro stebuklus. Tuomet ir šventės tampa išskirtinėmis (arba įprasta diena tampa švente). Pradžiuginti ir nustebinti mylimą ar svarbų žmogų gali būti ne taip ir sunku. Tik geriau nelaukime, kol galvoje per dešimt minučių išsirutulios paskutinės minutės pasiūlymas (nes net pačiai šauniausiai idėjai įgyvendinti gali pritrūkti laiko). Dovanų ieškokime, o ne tiesiog jas nupirkime. Kurkime, nepamiršdami emocinės dovanos „pakuotės“.
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
5
Komentarai
2010-03-31 17:28
tapati
Siais laikais balti vokai tikra atgyvena. Juk galima sugalvoti tiek budu kaip padovanoti pinigus, kur juos ikomponuoti.
2010-03-25 16:46
Vilte
labai megstu dovanoti dovanas:)
2010-03-14 21:13
Elze
Cia tiek daug geru ideju kaip galima "prisizvejoti" ir pritaikyti:) Tarkim pinigelius susukti ir ideti i maiseli su cinamono lazdelem, riesutais ir ziedlapiais:)

P.S. skaiciau kazkuriam straipsnyje apie kvietimus.
2010-02-28 21:21
Kirlyte
Bet sakykit ka norit, tie vokeliai jau taip banalu. Per musu vestuves gavom kruva voku, tik keletas buvo isskirtiniai ( spalvoti), visi kiti balti ir nuobodus. Daugelyje net nebuvo atviruku, nezinojom nuo ko gavom.
2010-02-16 14:22
Lijana
Man visada buna svente, jei turi laiko apgalvoti ir isrinkti dovana neskubant.