AČIŪ PRAKTIKANTĖMS, oi ne... Kolegėms


I. ŽITKUVIENĖ APIE VESTUVINES SUKNELES IR JŲ KŪRIMĄ

Nuotrauka iš asmeninio arch.
Šiandien lietingą, bet kartu ir saulėtą popietę lankomės jaukioje galerijoje, kur domimės, kaip laiko atimantis darbas gali būti derinamas su šeima ir kaip gimsta nuostabios vestuvinės suknelės, kurių, ko gero, trokšta kiekviena nuotaka. Apie gyvenimą, kūrybą bei mados vingrybes mums pasakoja „InŽi“ mados namų įkūrėja Ingrida Žitkuvienė. 

Kas jūs esate, kaip apibūdintumėte savo veiklą? 

Dažniausiai save pristatau kaip kūrėją, nors daugelis mane vadina dizainere. Visgi verta paminėti, kad mano veikla neapsiriboja vien suknelių, drabužių ir kolekcijų kūrimu, aš taip pat užsiimu ir įvairiausių renginių planavimu, organizavimu. Kalbant apie kūrybą, tai mano kuriamose kolekcijose būna dažniausiai 40–50 modelių, o toliau dirbu individualiai – siuvu progines, vestuvines sukneles, krikštynų drabužėlius vaikučiams. 

Kada nusprendėte/supratote, kad dizainerės kelias skirtas Jums? 

Visą gyvenimą jutau didžiulę trauką menui, tačiau savo ateities nesistengiau sieti su juo. Nors nuo pat mažens užsiėmiau įvairių paveikslų bei rankdarbių kūrimu – mano darbus veždavo į įvairias parodas – tačiau baigusi mokyklą gyvenimo kelią pasukau kita linkme ir studijas bei tolimesnę veiklą susiejau su įmonių steigimu, finansais, IT sistemomis. Per studijas trumpam atitrūkus nuo kūrybos supratau, kad visgi ši sritis ir yra mano gyvenimas. Nuo tada ėmiau brandinti savo verslo idėją. Galiausiai taip gimė „InŽi“ – namai, kuriuose dar tada buvo pardavinėjami kitų garsių dizainerių kūriniai, dirbo dizaineriai-konsultantai. Vykdant šią veiklą palaipsniui klientai pradėjo eiti ne pas mūsų samdomus dizainerius, o pas mane. Žinoma, dar tada šioje srityje neturėjau pakankamai žinių ir patirties, bet atėję žmonės prašydavo mano patarimo ir klausdavo mano nuomonės. Tai darė didelę įtaką – išaugo mano susidomėjimas dizainu: prasidėjo įvairūs seminarai, parodos, kelionės, žurnalai, viskas iš eilės. Šiandien aš galiu užtikrinti, kad dabar visu 100 procentų esu savo vėžėse.

Kokie buvo pirmieji žingsniai? Kokia buvo pirmoji kolekcija ir kam skirta? 

Manau, jog patys žmonės išsireikalavo, kad tapčiau dizainere, nors man visada tai buvo prie širdies. Pirmieji žingsniai mados link buvo visai mažučiai ir tokie nedrąsūs. Pamenu, mano pirma kolekcija buvo skirta visiškai paprastai moteriai. Šią kolekciją sudarė kasdieniam vilkėjimui skirtos suknelės iš nėrinių ir trikotažo. Per vieną renginį jos buvo pristatytos Kauno senamiestyje. Ši pirma mano kolekcija siejama su Kauno senamiesčio atgimimu, nes kaip tik tuo metu, būdama viena iš aktyvių Kauno senamiesčio atgaivinimo iniciatorių, aš ir pristačiau savo pirmą kolekciją, po kurios sekė dar vienas – antros kolekcijos – pristatymas. Trečią kolekciją jau pristačiau visiems viešai. Po jos buvo ir ketvirta kolekcija, vykusi kovo mėnesį, o dabar jau laukia ir penkta.

Kas pastūmėjo įkurti „InŽi“ mados namus? Ką reiškia pavadinimas? 

„InŽi“ pavadinimas kilo iš pirmųjų mano vardo ir pavardės raidžių – Ingrida Žitkuvienė. „InŽi“ veikla prasidėjo nuo prekybos skirtingų dizainerių darbais. Tuo metu buvome įsikūrę kitoje vietoje, nei esame dabar. Ten viskas sekėsi gerai: prekiavome papuošalais, aksesuarais, drabužiais. Iš kiekvieno Lietuvos dizainerio surinkdavome po 5–7 drabužius, kuriuos parduodavome. Visgi neretai nutikdavo taip, kad atėjęs klientas nerasdavo sau tinkamo dydžio, spalvos ar modelio, tad tekdavo pačiai susitikti su dizaineriais ir konsultuotis dėl klientų užsakymų. Daugelis Lietuvos dizainerių yra įsikūrę Vilniuje, tad neretai turėdavau važinėti pas juos konsultacijoms. Toks darbas tarp Kauno ir Vilniaus buvo pakankamai sunkus. Dėl šios priežasties ėmėme samdyti dizainerius, kurie galėdavo konsultuoti „InŽi“ klientus Kaune. Jie ateidavo, bendraudavo su žmogumi, klausdavo, ko jis nori, ir priimdavo užsakymus. Galiausiai nutiko taip, kaip, matyt, ir turėjo nutikti, pamažu žmonės vis dažniau klausdavo patarimų manęs, o ne mano pasamdytų dizainerių. 

Jūsų veikla neapsiriboja vien mados namais. Esate įkūrusi konsultacijų ir rinkos tyrimų įmonę (UAB „Inlinen“). Kaip viską suspėjate? 

Taip, teikiame įvairiausias paslaugas, organizuojame renginius – „Fashion bazaar“, „Šopturgis“ (Klaipėdoje), „Sveika mugė“ bei įvairius mokymus, taip pat užsiimame ir vestuvių planavimu bei organizavimu. Šioje įmonėje aš esu idėjų generatorius ir visas kilusias mintis perduodu rankoms, kurios viską padaro, nes pati niekaip nespėčiau, tai fiziškai neįmanoma! Pagrindinis mano darbas tiek vienoje, tiek kitoje įmonėse yra darbas su klientais, kolekcijomis, nes tai mano gyvenimo arkliukas! 

Ar netenka aukoti laiko, skirto šeimai? 

Tikrai tenka! Vasarą, kai užsakymų būna daugiausia, dirbu nuo 8 ryto iki 10 vakaro. Dėl to liūdna, kad vardan darbo turiu aukoti laiką, skirtą šeimai. Tačiau, kad ir kokia užsiėmusi būčiau, visuomet stengiuosi kiek galėdama daugiau laiko praleisti su savo dukra Saule, dėl šios priežasties dažnai atsivedu ją pas save į darbą. Tai yra tūkstantį kartų geriau nei jos nematyti visai. Manau, kad mamos ir vaiko bendravimas visuomet turi būti pats svarbiausias! 

Kovo mėnesį pristatėte 2014–2015 m. kolekciją. Kam ji skirta? Kas jūsų klientė? 

Kolekcija buvo skirta eleganciją dievinančiai moteriai, nebijančiai pasidabinti išskirtiniu drabužiu, apsigobti šilko lengvumu ir nėrinių prabanga. Tai buvo istorinė, rafinuota kolekcija, dvelkianti 17 amžiaus prisiminimais. Čia dominavo lengvi šilkiniai pastelinių spalvų apdarai, buvo pritaikytos net šukuosenos, atspindinčios tą metą. Finalinė kolekcijos suknelė buvo sumodernintas 17 amžiaus drabužis, pritaikytas šiems laikams, bet kartu persipynęs su to amžiaus grožiu ir klasika. Verta akcentuoti, kad kolekcija buvo skirta moteriai, nebijančiai per vestuves dėvėti melsvos, kreminės ar žalsvos suknelės. Šiomis spalvomis norėjosi įvesti šiek tiek kitoniškumo. Visa ši kolekcija skirta tiek tradicijas, tiek modernumą mylinčiai nuotakai. 

Ką norite akcentuoti kurdama kolekcijas? Ką pasakojate savo kūryba?

 Šiais laikais dauguma moterų mieliau renkasi džinsus, kelnes, švarkus, todėl aš kuriu sukneles, norėdama paskatinti visas dailiosios lyties atstoves nepamiršti savo moteriškumo, jį puoselėti ir gerbti. Kiekviena moteris yra nuostabi, todėl noriu, kad ji nebijotų apsirengti privalumus ir grožį išryškinančios suknelės. Labai svarbu mokėti tai pabrėžti ir neįklimpti savo kompleksuose, juk kiekviena moteris savyje slepia gražiausias savybes ir bruožus, kuriuos tiesiog reikia išryškinti. Mano suknelės dažnai yra labai romantiškos ir lengvos, juk tokios esame ir mes – moterys. 

Kur semiatės idėjų naujiems kūriniams? 

Mano galvoje idėjos dažnai šokinėja ir gimsta netikėtai. Jų semiuosi per keliones po kitas šalis. Mano mėgstamiausias miestas ir kone didžiausias įkvėpimo šaltinis yra Paryžius. Ten kiekviena moteris yra graži: švarus be makiažo veidas ar netvarkingai sušukuoti plaukai, raudonos lūpos ir valiūkiškai užmesta skarelė... Atrodo, kad joms daugiau nieko ir nereikia. Tobulas paprastumas! 
Kaip jau sakiau, mintys gimsta netikėtai! Vienos atsiranda lankantis įvairiose parodose ar pristatymuose, kitos kyla tiesiog einant pro parduotuvę ir vitrinoje pamačius kokią nors detalę, o kartais tiesiog pakanka eiti gatve, kur išvydus moterį bei jos siluetą, galvoje ima suktis idėjos, kaip ji atrodytų su tam tikromis suknelėmis. Mintis skraido ore, kas pirmas ją pagriebs, to ji ir bus. Pati drabužių kūryba vyksta įdomiai: nėra taip, kad sukuriu vieną suknelę ir po mėnesio kitą. Dažnai būna taip, kad ilgą laiką idėjų neturiu ir tik atėjus tinkamai akimirkai netikėtai gimsta galybė minčių ir vienu metu sukuriu kokius dvidešimt kūrinių. Pasitaiko ir taip, kad tiesiog reikia ką nors sukurti, o laukti laiko nėra, tuomet atsisėdu, užsidegu žvakę, susikoncentruoju ir tada prasideda kūryba.
 

Kokios medžiagos bei spalvos jūsų mėgstamiausios? Kur jas perkate? 

Vienareikšmiškai mano mėgstamiausia medžiaga yra šilkas, o spalvos – tik pastelinės: kreminės, pudrinės, šampano, pieno, kakavos, švelnios balintos kavos, peleninės rožės, dangiškos melsvos, švelniai pastelinės žalsvos spalvos. Medžiagas dažniausiai užsisakome iš Prancūzijos, Italijos arba iš Lietuvos. 

Kuriate ne tik sukneles, bet ir palaidines, kelnes bei atributiką vestuvėms. Kas susilaukia didžiausio dėmesio? Kodėl vestuvių segmentas?

 Tiek vestuvinės suknelės, tiek krikštynų drabužėliai susilaukia neįtikėtinai didelio dėmesio. Abi šventės, mano manymu, lygiavertės. Dažnai nuotakos, pasisiuvusios vestuvių suknelę, vėliau vėl sugrįžta, tik jau tapusios mamomis jos ateina krikštynų drabužėlių. Dabar krikštynos yra švenčiamos ne ką prasčiau negu vestuvės – iškeliamos didelės šventės vaikams. 

Kada planuojate pristatyti naują kolekciją? Kokia ji bus? Papasakokite, kaip vyksta kūryba? 

Nauja kolekcija planuojama jau šį pavasarį, tačiau konkrečios datos dar kol kas nežinau. Tai priklausys nuo to, kaip vystysis kūrybinis procesas ir kaip pavyks viską įgyvendinti. Praėjusi kolekcija žibėjo prabanga, o ši bus puošni ir rafinuota. Kol kas aiškios kolekcijos vizijos neturiu, nes ji nėra nugulusi į popierių, bet mintyse sukasi. Planuoju, kad šį kartą bus įdėta itin daug rankų darbo: siuvinėjama, inkrustuojama įvairiais karoliukais, perlais, Svarovskio kristalais ir, žinoma, išpuošta nėriniais. 

Kas tampa jūsų kolekcijos veidais? Kaip ruošiatės fotosesijoms? 

Kolekcijų pristatymams dažniausiai renkuosi įžymias moteris, galinčias atspindėti mano sukurtų suknelių grožį. Ne kiekviena moteris su mano suknelėmis atrodo gerai. Kartais nutinka taip, kad moteris, apsivilkusi vieną ar kitą suknelę, joje tiesiog pradingsta, išnyksta, o būna ir taip, kad pati suknelė išnyksta, nublunka ant moters kūno. Todėl itin svarbu kiekvienai parinkti ir pritaikyti tokią suknelę, kad atsiskleistų tiek suknelės, tiek moters žavesys. Suknelės, kurias kuriu fotosesijoms, būna drąsesnės ir išskirtinesnės, todėl joms ieškau tokių pačių moterų, galinčių pateisinti mano lūkesčius. Todėl modeliais yra buvusios tokios moterys kaip Pinup Girls dainininkės, Natalija Bunkė, Monika Šedžiuvienė. Jos visos turi savo charakterį ir ryškius bruožus, todėl nei suknelė jas užgožia, nei jos suknelės. Jos tiesiog viena kitą papildo ir padeda atskleisti tikrąjį grožį. 

Kokios spalvos bei audiniai pavergs dizainerių širdis 2015 metais? Kokias tendencijas matote vestuvių madose? Kokia bus kitų metų nuotaka? 

Na, galiu pasakyti, kad dabar madoje yra viskas. Manau, kad niekada nereikėtų vaikytis mados, o susikurti savo stilių ir aiškią poziciją, kaip nori save išreikšti. Svarbiausia yra pasirinkti sau tinkamus drabužius. Šiandien dominuoja tiek pūstos, tiek žuvytės formos, tiek A formos suknelės. Įdomu tai, kad praėjusiais metais dominavo įvairių spalvų suknelės, šiemet jos neapleidžia pozicijų, tačiau vėl grįžta į madą balta spalva. Pastaruoju metu ypač populiarėja sumodernintos 17 amžiaus suknelės, su rankovėmis ir pūstais sijonais, daug puošybos kristalais bei prabangiais nėriniais. 

Apie ką svajojate dabar? 

Svajonių turiu išties daug. Norėčiau turėti ne tik haute couture kolekciją, bet ir savitą pret-a-porter kolekciją, kuri būtų prieinama kiekvienai moteriai. Dar norėčiau sukurti suknelių liniją, tinkamą ne tik linksmam pasisėdėjimui su draugėmis kavinėje, bet ir ėjimui į prabangų renginį. Visų labiausiai trokštu turėti Paryžiuje ir Milane savo mados namus, perkeliančius „InŽi“ į tarptautinį lygmenį. 
Dėkojame Ingridai už nuoširdų pokalbį ir linkime daug įkvėpimo ir idėjų kūrybiniame procese.
Daugiau kolekcijų ir dizainerės darbų ieškokite www.inzi.lt
Daugiau apie vestuvines sukneles skaitykite rubrikoje VESTUVINĖS SUKNELĖS
 
Galerija: Peržiūrėti padidinti
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
3
Komentarai
2014-09-24 06:38
Ineta
Na tikrai, merginos, toookios romantiškos, superinės
2014-09-22 13:43
Olga
pritariu vestutia, su meile visos
2014-09-21 14:12
vestutia
man jos sukneles kzkas tokio - vau :) moteriska grazu