STULBINAMOS IDĖJOS, KAIP ŽENGTI PRIE ALTORIAUS


S. KRASAUSKIENĖ APIE ŠIUOLAIKINES VESTUVES

Fotografas Ilja Sivakov

Nuo ko pradėti organizuoti vestuves? 

Pirmiausia, būsimiems jaunavedžiams derėtų susėsti ir pasikalbėti apie kokias vestuves svajoja, kokį biudžetą numato ir ką norėtų matyti savo vestuvėse, išsirinkti datą. Kai šiuos dalykus nusprendėte, tuomet rekomenduojama rezervuoti datą ir laiką bažnyčioje, bent preliminariai, nes kunigai mėgsta sakyti „ateikit bent pusę metų prieš vestuves“, išsirinkti vestuvių vietą, fotografą ir vedėją, nes šių trijų minėtų paslaugų teikėjai greičiausiai rezervuojami vasaros savaitgaliams. Tai padarius jau galima būti ramiems, kad nereikės rinktis iš to, kas liko, ir bus galima ramiai planuotis vestuves toliau. 

Kokia pagrindinė klaida organizuojant vestuves? 

Vienos ir pagrindinės klaidos nėra, tačiau pirma, su kuria susiduria būsimi jaunavedžiai, tai šio darbo sudėtingumo neįvertinimas. Paprastai poros galvoja, kad vestuvių planavimas tai didelis malonumas, daugmaž žino, ką reikia padaryti, visa kita randa internete ar pataria pažįstami. Tuomet vestuvės ir organizuojamos tokiu principu – daugmaž. Vertėtų surasti daug patikimos informacijos, dalyvauti vestuvių planavimo seminaruose arba konsultuotis individualiai ir tik tada, kai jau žinote tikrai viską ir iš kokybiškų šaltinių, imtis planuoti patiems arba atiduoti šį darbą į profesionalų rankas. Jei vestuves planuoja patyręs žmogus, jam užtenka 200 valandų, jei tai daro pradedantis asmuo – jam gali neužtekti ir visų metų. Apmaudu, kad vis dar vyrauja nuomonė „Aš viską žinau pats / pati, todėl pasidarysim taip, kaip norim“. Tas žinojimas dažniausiai prasideda ir baigiasi dešimties ar daugiau metų vestuvių tradicijomis ir kt. 
Situacija paprasta, kasmet tuokiasi apie 20 000 žmonių, jei padalintume juos vasaros savaitgaliams, nes vestuvių tuomet daugiausia, tai gautume 666 žmones kiekvienam savaitgaliui. Tikėtina, kad planuotojų ir organizatorių tiek nėra ir daug žmonių viską daro patys. Patirtis rodo, kad ±10 000 žmonių tuokiasi taip pat kaip tuokėsi jų tėveliai ir vyresni broliai bei seserys, nes tokias vestuves jie matė ir savo noru tie žmonės ignoruoja jiems kuriamą informaciją. Informacijos yra daug: specializuoti portalai, knyga nuotakoms, seminarai, rengiamos individualios konsultacijos ir kt. Rekomenduoju tuo pasinaudoti ir apie savo šventę žinoti viską, netgi jei atiduodate ją į planuotojos rankas. Įdomu tai, kad žmonės dažniausiai labiau pasitiki kitais asmenimis, kad ir sutiktais internete ir visiškai nepažįstamais, nei paslaugų tekėjais. Matyt vis dar gaji nuomonė, kad visi paslaugų teikėjai bruka savo paslaugas. Tačiau jau aštuonerius metus dirbu su vestuvių segmentu ir matau, kad net žymiausios vestuvių planuotojos nemokamai savo „Facebook“ puslapiuose dalijasi patarimais, mes surengėme „Facebook“ konsultacijų dieną su profesionalais, galvojau gausime šimtus klausimų, tačiau... Susidomėjimas nebuvo didelis. Kviečiu nuotakas pagalvoti apie tai, iš ko gauna informaciją ir ją patikrinti. 
Dar vienas labai svarbus aspektas, kad būsimi jaunavedžiai patys viską planuoja ir įgyvendina per vestuves kartu su artimaisiais: mama, sese ir broliu. Atrodo, kas čia blogo? Įsijauskime į mamos vaidmenį per vestuves: ji visad laukė, kada jos duktė ar sūnus žengs šį svarbų žingsnį, ir nori gėrėtis kiekviena akimirka, matyti net menkiausią akių krustelėjimą ir stebėti, kaip jumis gėrisi ir sveikina svečiai. O ką ji daro? Ogi bėgioja su grybukais, gėrimais, renka gėles ir kol jūs fotografuojatės su svečiais, jau veža visą gėrį, kurį gavote prie bažnyčios, į šventės vietą ir rūpinasi, kad viskas ten būtų sklandu. Lygiai taip pat su seserimi, broliu, pusbroliu ir t. t. Kiekvienas turi dirbti savo darbą, kad visi galėtų švęsti, netgi artimiausi ir patys jaunavedžiai, atsirado vestuvių dienos koordinatorių paslauga. Ji kainuoja ne tiek ir daug, bet nuima visus galvos skausmus nuo jaunavedžių ir jų artimųjų. Nuotakos nepagalvoja, kad tądien ir taip bus streso bei emocijų ir sau pasilieka tam tikrus darbus, kurie atrodo greit ir paprastai padaromi, bet... 

Ar lietuvaitės nuotakos seka vestuvių tendencijas, o gal vis dėlto madingos storos lietuviškos vestuvės? 

Ir taip, ir taip. Kaip ir minėjau, tuokiasi apie 20 000 žmonių, tai galime skelti per pusę ir sakyti, kad 10 000 tuokiasi pagal naujas tendencijas, seka jas, domisi naujovėmis ir planuoja ne tik estetiškas, linksmas sau ir svečiams vestuves, bet ir apgalvoja daug procesų ir detalių, kuriomis stebina aplinkinius ir iš tiesų švenčia. Kita dalis Lietuvos jaunavedžių vis dar planuoja storas dideles vestuves, su piršliais, muzikantais, švenčia dvi dienas, sodina visus prie vieno bendro stalo ir t. t. Įdomu ir tai, kad tose storose senoviškose Lietuviškose vestuvėse atsiranda naujų tendencijų, pvz., dovanėlės svečiams, tam tikri puošybos elementai ir kt. Sakyčiau, kad per šešerius metus jaunavedžiai stipriai pasikeitė ir vestuvės Lietuvoje tampa vis modernesnės. Tam stiprią įtaką padarė interneto plėtra ir įvairūs internetiniai projektai, ta pati socialinė medija, per kurią labai lengvai informacija gali pasiekti žmones. Smagu, kad ta informacija būna labai įdomi, graži ir estetiška, skatinanti kurti ir galvoti, ką gi gražaus ir įdomaus mes galime padaryti. Smagu, kad vertinami gražūs pavyzdžiai ir merginos seka jais, semiasi idėjų, jas suasmenina ir pateikia dar įdomesnių variantų. 

Kokia pokylio forma, tavo nuomone, patogiausia? Furšetas, vienas bendras stalas, staliukai ir t. t. 

Šiuolaikinės vestuvės labai įvairios ir kiekvienos vis skirtingos, todėl apie svečių maitinimą vertėtų galvoti derinant prie šventės stilistikos. Pvz., jei organizuojate išvažiuojamąją ceremoniją ir vaišes gamtoje, tuomet galima galvoti apie vieną stalą be kėdžių, o žmonės vaišinasi ir laisvai juda parke ar prie jūros. Jei šventės vakaras organizuojamas ant ežero kranto ar gamtoje, galima kloti grindinius, kilimus, statyti pakylas ar tiesiogiai ant žolės statyti apvalius staliukus ir sodinti žmones, kuriems visa vakarienė būtų patiekta padavėjų ir jokio maisto ant stalo. Galima visą maitinimą daryti ant pledų tarsi pikniką, samdyti barbekiu vaišes ir šonuose įrengti sėdimas vietas su staliukais, prie kurių žmonės sėdėtų ir vaišintųsi, po to laisvai judėtų erdvėje prie baro, saldaus stalo ir kt. Idėjų daug, viską derinti vertėtų su visos šventės sumanymu. Vienas bendras stalas nėra patogus, jei šventės vakarą veda vedėjas, nes žmonėms teks sukiotis ir užstos vieni kitiems, nebus patogu, be to padavėjai nespės visiems pateikti viso maisto kartu ir pirmi gavę maistą žmonės jau bus suvalgę, kol paskutiniai dar lauks ir t. t. Reikėtų apgalvoti daug psichologinių ir etiketo niuansų . 

Svarbiausios taisyklės apie maisto pateikimą

Idealu, jei kiekvienas staliukas turi savo padavėją, kuris rūpinasi, kad netrūktų gėrimų, indai nemaišytų, kad laiku būtų pateiktas maistas ir kt. Idealu, jei maistas keliauja visiems vienu metu. Teko dalyvauti vestuvėse, kur prie vieno apvalaus staliuko sėdi 10 žmonių, vienu metu ateina pasitempę padavėjai ir vienu metu padedamos lėkštės ant stalo. Čia jau rodo profesionalumo lygį. Smagu, kai maistas kokybiškas, jo nėra per daug, jis estetiškai paruoštas. Pastebiu, kad daug kas investuoja į kokybišką maistą, kuris tampa vestuvių šou dalimi. Teko dalyvauti daugiau nei 8 patiekalų vakarienėje per vestuves ir, galiu pasakyti, kad visas maistas keliavo kaip meno kūriniai: peršviečiami koldūnai, lašišos užkanda dūmuose, dūmijantys kokteliai ir t. t. Svarbiausia, kad maistas būtų kokybiškas. Teko dalyvauti vestuvių planuotojų seminare Italijoje, kur jos buvo susirinkusios iš viso pasaulio, ir ten pasidalijo naujausiomis maisto tendencijomis – kuo daugiau įdomesnio maisto mažomis porcijomis. Naujausia šventės tendencija – mažiau yra daugiau. 

Iš kur semiesi idėjų? 

Neišsenkantis idėjų šaltinis yra internetas. Kasdien peržiūriu daug vestuvių planuotojų puslapių, „Facebook“ mane pasiekia labai daug informacijos, naudoju visus populiarius socialinės medijos kanalus, o svarbiausia – kasdien bendrauju su nuotakomis, kurios planuoja savo vestuves. Matau apie ką jos kalba, kokiems klausimams bando rasti atsakymus, dalijasi nuorodomis ir kt. Tikras bendravimas su tikromis būsimomis nuotakomis yra pats didžiausias įkvėpimas ieškoti dar daugiau įdomios ir naudingos informacijos, dažnai skambinu ir rašau Lietuvos vestuvių planuotojoms ir prašau kartu parengti atsakymus, surengti seminarą ar kt. 

Kokiomis įdomiomis idėjomis gali pasidalinti? 

Seku ne tik užsienio ir Lietuvos planuotojų organizuojamas vestuves, kalbuosi ir konsultuoju esamas ir būsimas nuotakas, todėl tų idėjų matytų tikrai labai daug. Labai įstrigo keli variantai:
 • Vestuvinis tortas – sūrio tortas.
 • Vestuvių meniu – kaip vestuvių šou elementas.
 • Fotobūdelė vestuvėms arba „Happy box“ – selfie mašina.
 • Videofilmukų integracija į vestuvių šventę – profesionalūs ar pačių jaunavedžių sukurti vaizdo įrašai apie juos kaip porą, kiekvieną atskirai ir pan. Tokie filmukai labai suasmenina ir tampa jautria akimirka.
 • Nematerialios dovanos ir staigmenos vienas kitam iš jaunavedžių, pvz., jaunikio daina po 24 val., jaunikio priesaika ne tik būsimai žmonai, bet ir jos dukrai iš pirmos santuokos ir kt.
 • Svečių dovana jauniesiems šventinį vakarą, pvz., draugų būrys įrašo dainą studijoje ir nufilmuoja klipą. Beje, žodžius parašo patys ir visą vaizdo įrašą parodo per šventę.
 • Labai smagios yra padėkos po vestuvių. Labai rekomenduoju siųsti vaizdo įrašą, nuotraukas ar popierines AČIŪ korteles (Thank you cards). Lietuvoje tai nėra labai priimta, bet labai gražus gestas iš jaunavedžių savo svečiams.
 • Labai smagu, kai jaunavedžiai pakviečia savo svečius į nuotraukų ir vaizdo įrašų žiūrėjimo vakarėlius.
 • Populiarūs tampa sužadėtuvių vakarėliai. 

Ar yra Lietuvoje vadinamų „Bridezila“? 

Į šį klausimą galėtų geriausiai atsakyti vestuvių planuotojos. Man tenka bendrauti su trijų tipų merginomis:
 1. Labai racionalios ir į viską žiūri paprastai – viskas bus gerai.
 2. Rūpinasi viskuo, bet žino, kad bus force majore ir visko sukontroliuoti nepavyks, tačiau pasitiki paslaugų teikėjais ir viską atiduoda į jų rankas, o tądien švenčia.
 3. Viską labai kontroliuojančios ir tikrinančios, net ilgiausius laiškus su pareigomis siunčia paslaugų teikėjams, į sutartis sudeda visą tą sąrašą ir jei kažko iš to ilgo sąrašo nepadaro, tuomet jau ir susitikę po vestuvių susitinka ir prašo nuolaidų už neįvykdytą punkto punktelį. 
Natūralu, kad žmonės nori viską žinoti apie savo šventę, todėl ir pati rekomenduoju – kuo daugiau visko žinosite apie savo šventę, tuo ramiau jums bus ir galėsite švęsti. Idealu, kai galvoje yra vestuvių dienos filmas ir jį mintyse peržiūrėjus nekyla jokių klausimų. Jei filmas nestringa, tuomet viską žinote ir viskas gerai. Atsipalaiduokite ir švęskite, o jei kažkas vyksta ne pagal planą – nepanikuokite, yra žmonės, savo srities profesionalai, kurie viską suvaldys ir jūs apie tai gal net ir nesužinosite. 

Ar lietuviai linkę į konservatyvumą, ar naujovės skinasi kelią? 

Kaip ir minėjau, su interneto plėtra ir socialinės medijos skvarba į mūsų gyvenimą atėjo daug pokyčių ir daug naudingos bei įdomios informacijos pasiekia mus. Smagu, kad dalis būsimų jaunavedžių geria tą informaciją, ją saugo savo kompiuteriuose, kuria virtualius vestuvių planavimo tinklaraščius, pildo „vestuvių planuoklį“ ir kitaip žymisi įdomias naujoves, bando jas įgyvendinti. Smagu, kad net labai konservatyvūs būsimi jaunavedžiai įsileidžia kelias naujoves. Tačiau nuotakos su juoda ar spalvota suknele labai retas reiškinys, netgi trumpos suknelės yra nepopuliarios, jomis vilki tik po 24 val. Tačiau yra tikrai drąsių nuotakų, kurios nebijo eksperimentuoti ir vilki violetinę suknelę, sportbačius, rankoje nešasi kaktusų puokštę, o jaunikis vilki džinsinius šortus, baltus marškinius ir liemenę. Dar visai neseniai buvo nauja ir kai ką stebindavo išvažiuojamoji ceremonija, vestuvių popietė, o dabar vis daugiau lietuvių svarsto apie vestuves užsienyje. Atsiranda destination weddings poreikis. 

Koks yra vidutinis vestuvių biudžetas? 

Dažniausiai vidutinėms vienos dienos miesto vestuvėms restorane ar viešbutyje, su 30–40 svečių, dizainerio suknele, geru kostiumu, vedėju ir DJ, fotografu išleidžiama iki 15 000 eurų. Jei svečių mažiau ir vestuvės švenčiamos mieste, galima tilpti ir iki 10 000 eurų ir net mažiau, viskas priklauso nuo jaunavedžių poreikių. Juo labiau pastaraisiais metais atsirado dizainerių suknelių antrinė rinka ir merginos perperka sukneles iš buvusių nuotakų taip sutaupydamos ne vieną šimtą eurų. Jei vestuvės dvare, su gyvos muzikos grupe, daug dekoracijų ir spalvinga programa, svečių apie 100 ir daugiau, tuomet biudžetas gali augti iki 50 000 eurų ir daugiau. Jei vestuves planuoji užsienyje, galima sutilpti į 15 eurų, plius drabužiai ir žiedai. Biudžetas susidaro iš poreikių.
 
Daugiau Simonos patarimų rasite JOS EKSPERTO SKILTYJE arba REDAKTORĖS SKILTYJE
Planavimo informacijos ir idėjų ieškokite rubrikoje VESTUVIŲ PLANAVIMAS
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
1
Komentarai
2015-04-17 22:58
angelina
Labai geras straipsnis!