Gitana ir Romanas „Si“ ištarė Italijoje (tikros vestuvės)


KAS IŠRADO VESTUVES?

Foto: Eigirdas Scinskas www.e-s.lt
Tiksliai nėra žinoma, kur ir kada įvyko pirmosios vestuvės, tačiau neabejotinai tai buvo svarbus postūmis žmonių bendruomenėje. Klajoklių gentys galėjo būti vienos pirmųjų, šventusių vestuves, aišku, primityviu būdu – grupuojantis, siekiant apsaugoti medžioklės plotus nuo kitų genčių ir plėšrūnų. Pakalbėkime apie seniausias vestuvių tradicijas ir keisčiausius papročius. Ar laikytumėtės tokių tradicijų šiandien?

Santuoka prie Nilo

Senovės Egiptas buvo pirmoji civilizacija, išradusi sužadėtuves ir pripažinusi santuokos teisėtumą. Pora turėjo galimybę iki vestuvių pažinti vienas kitą, o santuokos sutartyje buvo numatytos jaunųjų teisės ir pareigos. Ką manote apie tokias sutartis? Gal ir šiais laikais reikėtų to imtis? Senovės Egipte kraitis taip pat buvo svarbi bendro gyvenimo dalis. Būsimas jaunikis dar prieš vestuves turėjo įrodyti nuotakos tėvams, kad sugebės užsidirbti ir išlaikyti būsimą žmoną. Jaunikio kraitį sudarydavo pinigai jaunosios tėvams ir dovanos jaunajai – dažniausiai dirbiniai iš aukso ar brangakmeniai. Vestuvės būdavo spalvinga šventė – jose skambėdavo dainos, būdavo šokama ir į orą mėtomi kviečiai, simbolizuojantys vaisingumą.

Imperatoriškos vestuvės

Senovės Romos imperatoriai, siekdami stabilumo ir harmonijos, santuoką laikė lengviausiu būdu užkirsti kelią rimtiems vaidams ir karams. Netgi buvo nustatytos piniginės baudos vyrams, kurie atidėliojo vestuvių dieną. Nors romėnų santuokos buvo susijusios su naudos siekimu, visgi dauguma vedybų buvo iš meilės. Jaunuoliai patys priimdavo sprendimą susižadėti, o tada kreipdavosi į tėvus dėl galimybės susitarti. Būsimi sutuoktiniai negalėjo būti artimi giminaičiai, pasižadėję kitiems ar vedę, nė vienas iš jų negalėjo būti vergas. Tinkamas amžius santuokai buvo laikomas nuotakai sulaukus dvylikos, o jaunikiui trylikos metų. Ar galite įsivaizduoti tokio amžiaus vaikų santuoką mūsų laikais? Juk mergaitėms dar rūpi žaisti lėlėmis, jos bando pirmuosius makiažo triukus, o berniukai žaidžia kompiuterinius žaidimus. Ech, savi laikai ir jų savos taisyklės.
Priartėjus vestuvių dienai, nuotaka turėdavo surinkti visus vaikystės žaislus ir paaukoti Romos dievams. Kuo jaunesnė buvo nuotaka, tuo sunkiau jai būdavo atsisveikinti su mylimais žaislais, todėl juos slėpdavo, o klausiama atsakydavo, kad pametė. Balta nuotakos suknelė, šydas, nuotakos nešimas per slenkstį – senovės romėnų išrastos tradicijos, išlikusios iki mūsų laikų. Ačiū Jums, mielieji romėnai. Mūsų nuotakos dabar visos kaip deivės tik Jūsų dėka. Imperatoriška dievaitė žengia altoriaus link, o jos princas – ant balto žirgo... Viskas tinka ir šiems laikams.
Kad vestuvės būtų teisėtos, kaip liudytojai turėjo dalyvauti mažiausiai dešimt vyrų. Ceremonijos metu pora laikydavo dešinę vienas kito ranką, valgydavo sūdytą duoną ir kalbėdavo apie norą tuoktis. Tada pasirašydavo sutartį, kurioje buvo aptariamas kraičio dydis, kiekvieno pareigos ir atsakomybė. Gerai, kad šie laikai jau tolima praeitis ir dabar žmonės tuokiasi iš meilės.

Keisčiausios vestuvių tradicijos pasaulyje

Visi keliai veda į Romą, tačiau ne visos tradicijos kilusios iš ten. Visame pasaulyje yra daugybė papročių, įprasminančių vyro ir moters sąjungą. Piršlio pareigybė atsirado Japonijoje. Nokado (piršlys) buvo tarpininkas tarp jaunųjų šeimų, jis dalyvaudavo vestuvėse, o kartais net skaitydavo priesaiką jungtuvėse. Po santuokos nuotaka likdavo gyventi su tėvais, o jaunikis turėjo ją lankyti kiekvieną naktį. Tik gimus vaikui ar mirus jaunikio tėvams, jos šeima išleisdavo ją gyventi su vyru. Vikingų vestuvės trukdavo net mėnesį. Daug muzikos, vaišių ir girtavimo. Svečiams atrodė, kad jaunieji turi džiaugtis savo sąjunga ir svečiais, todėl niekas nedovanodavo jauniesiems dovanų.
O štai Škotijoje visi pakviesti svečiai ne tik atnešdavo dovanų jauniesiems, vaišių vestuvių stalui, bet ir padengdavo visas kitas vestuvių išlaidas. Tačiau jei vyras ar žmona santuokoje nusidėdavo, jie būdavo priversti visą parą stovėti šalto vandens statinėje prie bažnyčios durų. Prasidėjus mišioms, nusidėjėlis, vilkėdamas tik šlapius marškinius, įeidavo į bažnyčią ir stovėdavo prieš visą bendruomenę, kol baigdavosi mišios. Meksikiečių vestuvėse kunigas surišdavo jaunuosius kartu ilgu rožančiumi per pečius aštuonis kartus. Po tuoktuvių svečiai šaudydavo į orą, kol prasidėdavo šventė.
Vestuvių istorija yra tokia pat sena kaip žmonija. Kiekvienas laikmetis diktuoja savas vestuvių madas. Džiugu, kad šiais laikais turime laisvę rinktis, kaip atrodys ir kokios bus vestuvės. Visgi aš savų vestuvių neįsivaizduoju be artimųjų ir draugų akivaizdoje ištartos priesaikos savo mylimajam: ,,...ir prisiekiu visada būti tau ištikima: kai laimė lydės ar vargas suspaus, kai sveikata tvers ar ligos suims, – visą gyvenimą tave mylėsiu ir gerbsiu...“
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
13
Komentarai
2013-08-10 11:38
nelabai tiesa
Šiaip visur laaabai plačiai žinomas faktas, kad baltos suknelės pradininkė buvo karalienė Viktorija ir tai įvyko prieš keletą šimtmečių, o ne antikos laikais, kaip rašoma...
2010-03-24 23:35
edita
kaip aciu uz informacija.naudinga!
2010-03-23 15:04
vijokle
praryjau straipnsi akimis:)
2010-03-19 17:37
TaPati
Aciu uz idomu straipsni
2010-03-10 16:32
Gintare
Tikrai kaip idomu. Nu tu ir randi temu:):) - Saunuole
2010-03-09 15:02
Zina
Nuostabu! Labai gerai parasyta:)
2010-03-08 17:25
Sandra
Puikus straipsnis
2010-03-08 15:30
Mindaugas
Geras straipsnis. Aciu
2010-03-08 12:41
Jolita
Vestuves tai viena is didziausiu gyvenymo svenciu tai manau kuo daugiau tokiu straipsniu:)
2010-03-08 12:28
agnieska
vestuviu tradicijos manau viena is seniausiu apeigu kuri minima ivairiais ritualais, tad toki straipasniai tik dar labaiau su supazindina su ju istorija ;)