KONKURSAS: Įamžinkite savo meilės prisipažinimą


VESTUVIŲ LIUDININKAI: BŪTI AR NEBŪTI?

Ekspertė Viktorija sulaukė klausimų iš portalo ApieVestuves.lt skaitytojų, kurie ruošiasi arba yra pakviesti būti liudininkais. Taigi, jos atsakymai.
Foto: Donatas Zaščiurinskas

Klausimas: draugai pakvietė mus su vyru jų vestuvėse būti liudininkais. Ar tai tas pats, kaip būti piršliais? Ar turėsime rūpintis visomis vestuvėmis, šventės programa ir pan.?

Tokie klausimai neretai kyla būsimiems liudininkams, mat nuo seno esame pripratę prie piršlių ir svočių, o liudininkai, rodos, kas kita. Iš tiesų vestuvių liudininkai turi tik vieną pagrindę ir svarbiausią užduotį – būti santuokos liudininkais t. y. tą dieną paliudyti, kad santuoka įvyko pasirašant bažnyčios ar civilinės metrikacijos skyriaus žurnale.
Jei draugai prašo Jūsų būti jų vestuvių liudininkais, tikrai nereikia išsigąsti – juk tai didelė garbė, mat esate jiems artimi, svarbūs ir jaunieji nori Jus matyti šalia vestuvių dieną.
Be pagrindinio darbo liudyti, neretai jaunieji paprašo savo liudininkų pagelbėti organizuojant šventę, jos eigą, linksmybes. Tai, galima manyti, liko nuo senųjų papročių, kai šventės vedėjais ir organizatoriais tapdavo piršlys ir svočia, kurie ir liudydavo, šventę vesdavo, organizuodavo ir atlikdavo daugumą svarbių darbų. Taigi būtinai pasiteiraukite, ko iš Jūsų tkimasi – ar parašo liudijant santuoką, ar visos šventės organizavimo.

Klausimas: norime, kad mūsų vestuvių liudininkais taptų mūsų broliai, t. y. vestuvių liudininkais bažnyčioje ir civilinės metrikacijos vietoje norėtumėme matyti du vyrus. Ar taip galima?

Kažkodėl nuo seno įprasta, jog vestuvių liudininkais tampa vyras ir moteris. Neretai artimiausi draugai, sesės, broliai, giminaičiai. Kadangi anksčiau liudininkais tapdavo piršlys ir svočia, tai taip ir nusistovėjo, kad jais kviečiami būti vyras ir moteris. Tačiau liudininkais gali tapti ir du vyrai ar dvi moterys! Bažnyčioje būtinai iš anksto pasitarkite su savo kunigu, tačiau keblumų tikrai neturėtų būti.

Klausimas: esame pakviesti liudininkais, tad būtų įdomu sužinoti, kokios mūsų pareigos, ką būtinai turime padaryti ir ko nepraleisti.

Kaip minėjau, svarbiausia Jūsų užduotis tą dieną bus paliudyti santuoką. Tačiau jei jaunieji nieko daugiau padėti neprašo, būtų mandagu pasiteirauti, kokios pagalbos jiems gali pireikti, pasiūlyti padėti. Jei ir atsisakys, šventei artėjant laukite skambučio, mat svarbiai dienai artėjant visada ko nors prireikia: pasitarti, paprašyti, paklausti. Svarbiausia, būdami liudininkais nepamirškite, kad naudingi patarimai, šviežios idėjos, geri norai ir dėmesys visada reikalingi ir praverčia!
Sėkmės kuriant savo šventę!
Turite klausimų apie vestuves ir Jūs? Siųskite juos redakcija@apievestuves.lt
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
9
Komentarai
2016-05-19 20:42
Gabijukas
Nuo keliu metu galima buti liudytojais?
2014-02-12 10:32
vabalas
Civilinis kodeksas tik pamini, kad santuoką registruojant dalyvauja du liudytojai, o ką jie daro? kur jie pasirašo, ar jie registruojami akte ar žurnale?
2013-03-04 20:13
Lina
Ar liudininkai gali buti nesusituoke?
2012-08-21 22:00
Giedre
Turiu klausimą. Ar nepilnametis žmogus gali būti liudininkas?
2012-07-08 22:45
Renata
Sveiki. Turiu klausimą :) Jei vestuvių liudininkai - piršliai yra jauni ir nesusituokę ar jie gali vesti vestuves pagal visas tradicijas su piršlio pakorimu ir panašiai :)
2010-06-28 10:46
Viktorija
Miela Asta,
tuokiantis svečioje šalyje, kaip ir Lietuvoje - liudininkai būtini. jais gali tapti tiek draugai, tiek visiškai nepažįstami žmonės.
Kalbant apie kelionės išlaidas - normų nėra, kas kaip nori, tas taip daro. Jau kaip susitarsite su savo liudininkais:)
2010-06-23 14:26
Asta
o jeigu santuoka vyksta uzsienyje, tarkim papludimyje ir t... tai reikia savo liuditojus veztis? ir jeigu siulai, tai jaunieji jiems apmoka kelione, ar liudytojai patys apsimoka? kokios yra normos?
2010-06-23 14:17
guste
seip tai manau tas liudijimas, priklauso nuo susitarimo. kaip susitaria liudininkai ir sutuoktiniu pora.
2010-06-22 18:40
Inga
to net nezinojau, kad gali vienos lyties buti. geras :) aciu