Neįprastos Dovilės ir Gyčio vestuvės: vietoj vakarinės dalies – iškyla


ŠEIMOS PSICHOLOGĖ ATSAKO Į JŪSŲ KLAUSIMUS

Mielieji, džiaugiamės pristatydami Giedrę. Ji yra šeimos psichologė, kuri nuo šiol rūpinsis visų mūsų klausimais susijusiais apie vestuves, šeimą ir santuokinį gyvenimą. Pirmieji jos atsakymai į Jūsų klausimus.

Ar po santuokos nepasikeis mūsų gyvenimas?

Teiginys, jog po santuokos vyro ir moters santykiai gali pasikeisti, nėra iš piršto laužtas. Iš tiesų santuoka įpareigoja sutuoktinius prisiimti naujus, lig šiol dar neišmėgintus vyro ir žmonos vaidmenis. Tai, kaip pavyks įveikti šį pirmąjį santuokos periodą, priklausys nuo to, kiek suderinami bus abiejų sutuoktinių įsivaizduojami vaidmenys. Norint pasiruošti šiam periodui, svarbu dar prieš santuoką pasikalbėti apie tai, kaip sužadėtiniai įsivaizduoja buvimą žmona ar koks turi būti vyras šeimoje. Naujasis statusas nėra visuotinai apibrėžtas, tai asmeninis kiekvieno žmogaus įsivaizdavimas. Dviejų žmonių įsivaizdavimų suderinimas yra pagrindinis santuokos pradžios uždavinys.

Ar po santuokos nebus suvaržytas elgesys, norai, svajonės?

Kalbant apie suvaržymus, reikėtų pasakyti, kad pati santuoka nesukuria jokių ribų, visus suvaržymus ir ribas nustato sutuoktiniai. Kiekvienoje santuokoje pora nubrėžia tam tikras abiem pusėms priimtinas ribas, kurių nevalia peržengti siekiant darnių santykių. Jei tos ribos iš tiesų tėra priimtinos tik vienam iš sutuoktinių, tuomet atsiranda suvaržymo jausmas antrajam. Santuokoje svarbu kuo atviriau kalbėti apie viską. Tik taip galima sklandžiai suderinti abiem sutuoktiniams priimtinus ir patogius santykius.

Ar netapsime vienas kito nuosavybe? Ar nedings noras ko nors siekti, nes anksčiau siekiamybė buvo santuoka, o kas po jos?

Sutuoktinio laikymas nuosavybe yra vienas iš ypač ydingų požiūrių į antrąją pusę, nes tai sąlygoja netinkamą elgesį su juo. Norint, kad santuoka truktų kuo ilgiau ir kad pavyktų puoselėti darniu ir kokybiškus santykius, reikia sąmoningai vengti sutuoktinį laikyti nuosavybe. Žmonės nėra vienas kito nuosavybė ir tokiais netampa po santuokos. Tik gerbdami vienas kitą, privatumą ir individualumą, galime kurti sėkmingus santykius.
Siekių santuokoje gali būti daug ir įvairių. Santuoka – tik pirmas žingsnis ilgo bendro gyvenimo kelyje. Kokie siekiai laukia jūsų, priklausys tik nuo jūsų ir jūsų sutuoktinio – kokius juos sukursite, tokius turėsite. Viena aišku, prieš akis – visas gyvenimas.

Kaip rasti laiko antrajai pusei, kai esi paskendęs darbų sūkuryje, planuoji vestuves ir kt. Kaip tinkamai paskirstyti dėmesį ir nesusipykti prieš didžiąją šventę? 

Rasti laiko vienas kitam išties labai svarbu ir tikrai nesudėtinga, jei suvokiate to svarbą. Paskendus darbuose, kituose reikaluose ir vestuvių planavimo rutinoje, galiausiai galite sulaukti to, jog tuoktis išvis nebereikės. Gal įmanoma visoms šioms veikloms skirti mažiau laiko, o didžiąją jo dalį praleisti su būsimu sutuoktiniu? O gal kai ką galite veikti kartu? Kyla klausimas, kodėl vestuvių neplanuojate kartu? Juk vestuvių planavimo rūpesčiai ir tam skiriamas laikas galėtų būti jūsų bendra veikla ir gražios šventės siekis. Be to, tai ir pirmasis iššūkis santykiams, pirmoji pamoka, kaip suderinti kartais skirtingus požiūrius ir nuomones. Galbūt jūsų vyras nėra linkęs įsitraukti į šią veiklą, tuomet turėtumėte išsiaiškinti, kodėl jis to vengia? Galbūt jis nenori tokių prašmatnių vestuvių ar panašiai? Mokykitės išgirsti partnerį – to prireiks santuokoje.

Kaip nepasiduoti anytos, tėvų ir draugų spaudimui, patarimams ir kt. planuojant vestuves? Kaip atsiriboti nuo visų ir savo vestuves rengti patiems?

Aplinkinių patarimai planuojant vestuves gali būti labai naudingi, jei sugebate juos vertinti kaip patarimus. Vertėtų pamąstyti, kodėl patarimus vertinate kaip spaudimą. Kokios bebūtų priežastys, patariantiesiems turite aiškiai pasakyti, jog sprendimus priimate patys. Žinoma, nereikia užmiršti, jog kiekvienas patardamas nori būti įvertintas ir išgirstas, tad savo patarėjams suteikite šią galimybę. Tuomet bus lengviau išvengti nereikalingų konfliktų ir įtampos. Išklausykite patarimus, parodykite, kad juos vertinate, padėkokite, bet priminkite, jog sprendimus priimsite patys. Pamėginkite šį modelį, galbūt pamatysite, jog patarimai nėra jau tokie blogi, o ir dėl to, jog sprendžiate patys, niekas neprieštarauja.
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
4
Komentarai
2010-12-22 14:36
venera
Ačiū vertingą straipsnį, aš taip pat bijojau vestuvių :) dabar esame jaunavedžiai. "Tik gerbdami vienas kitą, privatumą ir individualumą, galime kurti sėkmingus santykius" - su tuo labai sutinku, negalima brukti savo nuomonės per prievartą, piktintis kad kitas žmogus kitoks, renkasi kitaip, turi kitokį skonį, įpročius, nes kiekvienas žmogus skirtingas, bet kaip padaryti kad neatsirastų susvetimėjimas? Žinau ne vieną porą kur gyvena kaip du atskiri žmonės - nelaiko vienas kito nuosavybe, nesipyksta, nieko vienas kitam nedraudžia užtad gyvena atskiruose kambariuose nes po truputį nutolo vienas nuo kito...
2010-10-12 12:01
to Anonime
Rasykite anonimiskus laiskus i redakcija@apievestuves.lt, i juos atsakys seimos psichologe Giedre. Lauksime Jusu laisku:)
2010-10-07 13:32
Anonime
O savo klausimus galiu siusti anonimiskai ir i juos atsakys?
2010-10-06 13:27
agne
Labai aciu. saunu, kad Jusu portale yra tokios informacijos