Praktiški patarimai svečiams, kokias gėles ir kodėl dovanoti


VISKAS KĄ TURIME ŽINOTI APIE PRIESAIKĄ

Foto: Rimantas Steponavičius www.fotor.lt
„Aš, Laima, imu tave, Tomai, savo vyru ir prisiekiu visada būti tau ištikima: kai laimė lydės ar vargas suspaus, kai sveikata tvers ar ligos suims, – visą gyvenimą tave mylėsiu ir gerbsiu. Tepadeda man Dievas“.
„Aš, Tomas, imu tave, Laima, savo žmona, gyvenimo partnere ir vienintele tikra meile. Prisiekiu branginti mūsų draugystę, mylėti tave šiandien, rytoj ir amžinai. Pasitikėti tavimi ir gerbti tave. Juoktis ir verkti. Būti ištikimas tau. Džiaugsme ir varge. Kas benutiktų, aš visuomet būsiu šalia. Aš duodu tau savo ranką ir savo gyvenimą. Tepadeda man Dievas“.

Suvaržyta galimybė rinktis?

Šiandien jaunieji gali rinktis ne tik vietą, kur oficialiai būtų įregistruota jų santuoka, bažnyčią, kurioje vyktų iškilminga ceremonija, bet ir žodžius, kuriuos nori ištarti prisiekdami vienas kitam ištikimybę. Tiesa, ši galimybė rinktis yra šiek tiek suvaržyta – kai kurie kunigai tiki, jog tik tradicinė priesaika yra tikra ir jauniesiems savo sukurtų žodžių bažnyčioje sakyti neleidžia. Bažnyčios taisyklės vis dar nenusikratė konservatyvių pažiūrų pančių, nors iš kitos pusės – galbūt per didelis liberalumas iškreiptų patį tikėjimą.
Vis dėlto, liberalesni Dievo tarnai leidžia jauniesiems rinktis – sakyti tradicinę santuokos priesaiką arba savo priesaikas, kurias jaunieji yra pasiruošę iš anksto. Galimas ir kitas variantas – pasakyti ir savo sukurtus žodžius, ir bažnytinę priesaiką. Tačiau dėl visko būtina susitarti su kunigu. Kai kurie kunigai jauniesiems netgi pasiūlo susikurti savo vestuvių ceremonijos eigą, kurioje jis tik atliktų jam pavestą Dievo valią – palaimintų jaunąją šeimą. Kiti – griežtai laikosi bažnytinių dogmų ir savo priesaikas bažnyčioje sakančių žmonių santuokas vadina netikromis.

Žodžiai, kuriuose telpa viskas

Dažnai jaunieji, pabandę kurti savo priesaikas, staiga supranta, jog tradicinėje vestuvių priesaikoje yra viskas, ko reikia, ir idealesnio varianto rasti tiesiog neįmanoma. Joje telpa meilės, pagarbos, ištikimybės pažadai. Jos žodžiai nedviprasmiški ir visiems suprantami. Kad ir kaip keistųsi dabartinis mūsų gyvenimas, kai kurios vertybės ir tradicijos išlieka per amžius, todėl nereikėtų jų naikinti savo rankomis.
Tradicinė santuokos sakramento priesaika gyvuoja jau daugelį metų. Nors ji turi kelias skirtingas versijas, tačiau pirmoji, paminėta straipsnio pradžioje, yra taikoma dažniausiai. Antroji paminėta – viena iš jaunųjų sukurtų versijų. Nors žodžiai kiti – prasmė išlieka ta pati, todėl vargu ar dėl to gali kilti rimtų problemų.
Bandymai sukurti savo priesaikas dažnai jauniesiems nėra sėkmingi, todėl iškilmingąją dieną bažnyčioje skamba senoji „Tepadeda man Dievas“ formuluotė. Ir nors daugeliui svečių ji būna jau šimtą kartų girdėta, svarbiausiąją vestuvių ceremonijos akimirką nurieda ne viena ašara. Tik ne iš liūdesio – iš tos akimirkos taurumo.

Noriu tau viską išsakyti...

Ruošdamiesi vestuvėms jaunieji dažnai pagalvoja apie bažnyčioje tariamus žodžius. Dažniausiai kunigas pasiūlo priesaiką išmokti mintinai, kad sakydami galėtų žiūrėti vienas kitam į akis ir žodžiai eitų iš širdies į širdį, o ne būtų aklai atkartojami paskui kunigą. Kartais jaunieji iš karto nusprendžia sakyti savo priesaikas ir atsisakyti tradicinių apeigų. Tuomet jie kuria savo žodžius, kuriuose turi galimybę pasakyti viską, ką nori: prisipažinti, pažadėti, prisiekti ir t. t.
Kai kurie jaunieji vietoj tradicinės priesaikos pasirenka eiles. Ne kartą per bažnytinę ceremoniją skambėjo A. Jonyno „Aš mylėjau tave tau nežinant...“, auksinių meilės dainų, garsių meilės operų žodžiai.
Kurdami savo priesaikas jaunieji parodo savo vertybes ir įsitikinimus. Jie nebijo išsiskirti iš minios ar likti nesuprasti. Tiesiog jie nori SAVO meilę išreikšti SAVO žodžiais. Kartais žmonės tik pajutę tos dienos iškilmingumą supranta, ką iš tiesų nori vienas kitam pasakyti. Kiekvienos poros sukurti žodžiai – vieninteliai ir unikalūs, o priesaika turi ypatingą prasmę, nes yra sakoma iš jų pačių širdies, o ne iš knygos. Tai ne kažkieno kito, o jų pačių pažadas gerbti ir mylėti. Daugelis mano, jog tokia priesaika dar labiau įpareigoja.

Nepadės nė gražiausi žodžiai

Keistai skamba rimtu tonu kartojama priesaika, kai jauniesiems tai trečia, ketvirta ar penkta santuoka. Jie vis dar kartoja: „Kai sveikata tvers ar ligos suims, – visą gyvenimą tave mylėsiu ir gerbsiu...“ Galbūt jie geranoriškai tiki, jog šį kartą taip ir bus, o gal tiesiog romantiškuose filmuose pirmą kartą išgirsti žodžiai šiandien jiems per daug kasdieniški, per daug kartų sakyti ir pamiršti.
Ar n-tąjį kartą sakydami tuos pačius žodžius šie žmonės jaučia jų prasmę? O gal tiesiog kartoja pažodžiui mintyse svarstydami, ar dailiai šiandien atrodo jų šukuosenos, ar fotografas spės įamžinti „pirmąjį“ bučinį, o piršliai neišleis balandžių anksčiau laiko? Ir taip kiekvieną kartą...

Dievui nesvarbu, kokiais žodžiais į jį prabilsi...

Visada drąsūs ir šmaikštūs žmonės, neturintys nei scenos, nei žmonių baimės, staiga nutyla... Būsimoji anyta griebiasi vaistų, o piršliai sunerimsta dėl nenumatytų scenarijaus pakeitimų. O gal ji persigalvojo?
Nepersigalvojo. Tiesiog nesitikėjo, kad tą lemtingąją akimirką ji taip susijaudins, jog priesaika, kurią ji kartojo šimtus kartų, kažkur pasislėps atmintyje, o ašaros neleis ištarti nė žodžio. Kunigas suskubs į pagalbą, prašydamas pakartoti tradicinę priesaiką, ir ilgai dėlioti meilės žodžiai taip ir nebus ištarti...
Tos minutės svarbą reikėtų įvertinti iš anksto. Todėl prieš kurdami savo priesaikas įsitikinkite, jog esate pakankamai tvirti ir reikiamą momentą nugalėsite visas emocijas ir pasakysite tai, kas slypi jūsų širdyse. Nebijokite priesaikos žodžių paduoti kunigui – jeigu užmiršite, jis jums tikrai pagelbės. Ir svarbiausia – kalbėkite iš širdies, net jeigu žodžiai susipins ir džiaugsmo ašaros sublizgės akyse – tik jūsų širdis geriausiai žino, ką iš tikrųjų jaučiate, ji jūsų tikrai nepaklaidins...
Dievas viską mato. Viską girdi. Viską supranta. Dievui nesvarbu, kokiais žodžiais į jį kreipsitės – malda ar savo mintimis. Jis jus supras. Tik jūs vienas kitą taip supraskite, kaip jis tai daro. Jeigu bijote, kad liksite artimųjų nesuprasti pasakę savo, o ne tradicinę priesaiką, – pasakykite jas abi. Nebūtinai bažnyčioj – ant tilto, gamtoje, vienas kitam pašnibždomis arba garsiai visam pasauliui. Ne tik pasakykite, bet ir išgirskite! Ir svarbiausia – nepamirškite jos laikytis!
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
14
Komentarai
2015-09-15 23:47
Beje
Beje, dar vienas pataisymas. Priesaika sakoma ne Dievui, o sutuoktiniui. Todėl tas "Dievui nesvarbu" tik pompastiška beletristika. Sutuoktiniui svarbu, kad jam ne tik eilėraštį padeklamuotų, bet pažadėtų "džiaugsme ir varge" , "via gyvenimą" net jei eilėraštis labiau emocijom groja, bet jame nėra aiškais įsipareigojimo turinio... Apskritai absurdas eilėraštį sutapatinti su santuokos priesaika. Jis gražus priedas...
2015-09-15 23:41
as
sorry, SENTIMENTALUS ROMANSAS (Tas kur AŠ MYLĖJAU TAVE TAU NEŽINANT) yra labai gražu, bet jokios rimto priesaikos jame nėra. Kaip ir kitokiose poezijose. Nėra priesaikos "svorio"...
2015-09-15 23:37
mano
Bažnytinė priesaika susijus su tuom, ką Bažnyčia teigia apie santuoką, patvirtinimu, t.y. tiesiai šviesiai su santuokos sakramento sudarymu galiojančiai, todėl iš jos ir nedaromos laisvos improvizacijos.
2011-09-20 13:46
Diana
Sveiki, ar galetumet man atsiusti patrauklius priesaikos zodzius auksinems vestuvems? I mano emeila?
2010-04-12 12:45
vaida
oj, as ir blioviau:))))) bet kaip sunku panos susilaikyt, sakes. o jeigu dar kokia mociute kukcioja tai is vis:))) stiprybes:)!!!
2010-03-31 17:43
tapati
Kuo grazesne priesaika bus tuo daugiau graudinsiuos :) gal zinot kaip nebliaut per vestuves? :)
2010-03-25 16:59
Beata
pagooglink:)))))
2010-03-25 16:39
lina
kur galima rasti internete standartine priesaika?
2010-03-23 14:59
skaiva
as isivaizduoju..kokia euforija buvo. kad maniskis kada nors sukurtu....
2010-03-17 18:19
Alge
O kai mes tuokemes....maniskis sukure man eilerasti.Zinokit verkiau ne tik as, bet ir visa baznycia..:))