KAIP PADĖKOTI UŽ DOVANAS?

Foto: Rimantas Steponavičius www.fotor.lt
Pameni, kai Kalėdų Senelis tau po eglute paliko kepurę?
Tokią juokingą, su kiškio ausytėmis, ryškiai mėlyną ir dar su salotinės spalvos sagomis priekyje? Būtų visai miela, jei tai nebūtų nutikę prieš pat tavo aštuonioliktąjį gimtadienį. Vėliau sužinojai, kad taip „pasistengė“ močiutė.
Gal ir tikėjaisi naujos kosmetinės ar dailaus papuošalo, bet vis tiek iš mandagumo, nors ir su skaudančia širdimi, ištarei tylų „ačiū“. Tos kepurės tu taip ir neištraukei iš spintos, nors močiutė ją dovanojo su tokia didele ir nuoširdžia meile...
 

Jei tikrai žinote, ko norite

Vis dažniau jaunieji prieš vestuves svečiams pateikia dovanų sąrašus. Užsienyje išpopuliarėję, šiandien jie palengvina ne tik jaunųjų, bet ir jų svečių gyvenimą. Svečiams nereikia sukti galvos, ką padovanoti, o jauniesiems – nusivilti išvyniojus dovanas ir svarstyti, kur padėti trečią mikrobangų krosnelę... Vis dėlto, dovanų sąrašai turėtų būti sudarinėjami protingai – ne visi jūsų svečiai gali sau leisti pirkti dovanas iš jūsų svajonių parduotuvių, o ir ne visiems jūsų norai – įsakymas. Todėl išmokite priimti dovanas – tai ne vien įgimtas talentas, bet ir tam tikras menas.
Jeigu bijote, kad jūsų dovanų sąrašo svečiai nesupras arba įsižeis, pamanę, jog nepasitikite jų skoniu, pasinaudokite savo artimaisiais, kaip jūsų norų žinovais. Tegul jūsų tėvai, kalbėdami su svečiais, mandagiai pasako, ko jūs tikitės ir norite gauti dovanų vestuvių proga. Šventės dalyviai tikrai nenustebs, jeigu pageidausite, kad jums būtų dovanojami pinigai. Tai ne tik galimybė rinktis, ką už juos pirkti, bet ir būdas padengti dalį šventės išlaidų.

Nematoma dovana

Kiekvienas žmogus, ieškodamas dovanos jauniesiems, tiki, jog jo dovana juos ne tik pradžiugins, bet ir bus labai reikalinga. Taip jūsų teta jums įteikia pačios išsiuvinėtą drobinę staltiesę, o dėdė – įspūdingą iš Italijos parvežtą pypkę. Ir visai nesvarbu, kad staltiesė, siuvinėta rožinėmis gėlytėmis, visiškai nedera prie jūsų namų interjero, o jaunikis niekada nerūkė – šie žmonės labai stengėsi ruošdami jums šias dovanas. Nepamirškite to įvertinti!
Į kiekvieną dovaną svečiai įdeda dalelę savęs, savo laiko ir, žinoma, lėšų. Dažnai jie stengiasi iš paskutiniųjų, kad tik jus nustebintų ir pamalonintų. Todėl net jeigu dovana jums nėra labai reikalinga ir maloni, priimkite ją su didžiausia pagarba ir nepamirškite nuoširdžiai padėkoti. Šiems žmonėms labai svarbu matyti jus laimingus, todėl pasistenkite jiems atsidėkoti tuo pačiu!

„Mums to tikrai nereikėjo, bet ačiū...“

Prisiminkite pagrindines etiketo taisykles: padėkokite už dovanas ir pasirūpinkite, kad jos būtų padėtos tinkamoje vietoje. Geriausia, kad šventės metu dovanoms būtų paruošta speciali erdvė, kur jos būtų saugios ir matomos. Priimdami dovanas nevarginkite svečių ilgomis padėkomis, užtenka nuoširdaus „ačiū“, o po vestuvių jūs dar ne kartą galėsite jiems padėkoti asmeniškai.
Taip pat reikėtų vengti tokių frazių kaip: „Labai malonu, bet tikrai nereikėjo“, „Iš jūsų to tikrai nesitikėjome“, „Tikiuosi, mes rasime jūsų dovanai tinkamą vietą“, „Turbūt išleidote krūvą pinigų“ ir pan. Tokie žodžiai tarsi nuvertina nuoširdžias dovanojančiųjų pastangas, piniginę dovanos vertę pabrėžę jaunieji dovanojusiuosius gali priversti nejaukiai pasijusti kitų svečių atžvilgiu.
Neskubėkite išvynioti dovanų – tai taip pat gali sukelti svečių nepasitenkinimą. Žinoma, ši taisyklė netaikoma tuomet, kai dovanojantieji patys paprašo, jog dovana būtų išvyniota iš karto, jiems matant. Bet dažniausiai dovanos yra išvyniojamos po šventės, ramiai, tvarkingai. Labai svarbu, jog išvyniodami dovanas įsidėmėtumėte, kas ką padovanojo. Nes pripažinkite – būna labai nemalonu, kai kas nors paklausia: „Kaip jums patiko mūsų dovana?“, o jūs net neįsivaizduojate, kas tai buvo. Užsienyje populiaru rengti dovanų vakarėlius, kuomet jaunieji susikviečia artimuosius, draugus ir demonstruoja gautas dovanas. Mūsų šalyje daugelis to tikriausiai nesuprastų...

Jaunajam – vokeliai, jaunajai – tai, kas gražu

Įprasta vokelius su pinigais įteikti jaunajam, o gėles ir suvenyrines dovanas – jaunajai. Todėl jaunoji neturėtų dėl to stebėtis ar pykti – juk visos dovanos yra skirtos naujai jų šeimai. Jeigu svečiai jums dovanoja šventinius patiekalus, reikėtų pasirūpinti, jog jie patektų ant stalų, kur kiekvienas svečias galėtų jų paragauti. Gėlėmis taip pat reikėtų pasirūpinti iš anksto, kad jos būtų pamerktos ir padėtos matomoje vietoje.
Dovanas jaunieji priima kartu, dažniausiai prieš sėsdami už stalo. Tai neturėtų užtrukti, nes visi svečiai nekantraudami laukia oficialios šventės pradžios. Tačiau kiekvieni svečiai nori jaunuosius pasveikinti asmeniškai, todėl suteikite jiems tokią progą ir kantriai išklausykite visus sveikinimus.
Nesitikėkite labai brangių dovanų, tuomet jums neteks nusivilti, o džiaugsmas gavus tokias dovanas bus tik didesnis. Dovanų sąrašai yra puikus būdas užsitikrinti, kad gausite tik tai, ko iš tiesų jums reikia ir norisi, tačiau jie atima dalį dovanų žavesio – nebelieka nuoširdžių netikėtumo emocijų.

Dar kartelį „ačiū“!

Jeigu dovanas gaunate paštu arba jas perduoda kiti žmonės, būtinai padėkokite ir praneškite, jog dovanas tikrai gavote. Nesivaržydami padėkokite visiems svečiams dar kartą, pamaloninkite juos, pagirkite jų puikų skonį ir dovanos reikalingumą jums. Nebijokite nuoširdžių padėkos frazių ir išsamių komentarų, kur padėjote jų dovanas ir kaip puikiai jos ten atrodo. Neperdovanokite dovanų kitiems, tačiau nebijokite pasikeisti į tinkamesnį jums variantą, jeigu tik yra tokia galimybė.
Svečiai bus labai laimingi ir po daugelio metų pamatę savo dovaną jūsų namuose, todėl neslėpkite jų, bet ir nepamirškite jų saugoti. Net jeigu gavote ne itin šiuo metu jums tinkančią dovaną, nenusiminkite, nes kada nors ji jums gali labai praversti. Juk gyvenimas nenuspėjamas – keičiasi mados, vertybės, gyvenimo būdas. Galbūt vieną dieną tetos dovanota drobinė staltiesė papuoš jūsų Kūčių stalą, o jaunasis sūnaus gimimo proga užtrauks skanų pypkės iš Italijos dūmą...
Ir svarbiausias dalykas – net jeigu jūsų svečiai nepadovanos jums to, ko tikėjotės, neleiskite, jog dovanos sugadintų jūsų šventę. Juk šią dieną svarbiausia visai ne tai. Šie žmonės jau padovanojo jums pačią svarbiausią dovaną – buvo su jumis, palaikė ir džiaugėsi jūsų laime tuomet, kai jums to labiausiai reikėjo! Padėkokite jiems nuoširdžiu „ačiū“ ir būkite laimingi kartu – tai bus pati didžiausia dovana jiems!
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
8
Komentarai
2010-04-05 13:08
sigita
na nznau, man nelabai filmuotis ir siusti...
2010-04-02 20:38
toma
O gal internetu?:) irasykite video per web cam :) ir padekokit :) visi dziaugsis :)
2010-03-24 23:03
Gerda
jeigu nedaug sveciu, tai galima kiekvienam siusti, bet jeigu ju 100?
2010-03-23 17:30
vida
as planuoju kevienam sveciui ishsiuti paprastus atvirukus, su padeka. Ranka rasytus:)
2010-03-21 14:09
Tele
Padekojom graziai, neperdetai sveciams uz dovanas sventes metu.
2010-03-14 18:32
Vardas
Mes zu zmona po sventes visiems sveciam padekojom sms zinute uz gautas dovanas:) Taip parodem demesi, ir svecius maloniai nustebinom!
2010-02-17 16:32
Jurgita
Butinas gaunant dovanas mandagumas, bet tik ne perdetas. Tikrai kiekvienas svecias stengiasi dovanodamas, rinkdamas.
2010-02-17 13:28
Vilke
Labai geras ir pamokantis straipsniokas. Galima ji pritaikyti ne tik vestuvems bet ir kitoms progoms, kada gauni dovanas.