Top 5: LT grožio „vlogerės“ sek planuodama vestuves


ETNOLOGĖ APIE VESTUVES IR PASIRUOŠIMĄ JOMS

„Mūsų vestuvės“ parodos metu vyko smagus pašnekesys su tautosakininke, etnologe ir žurnaliste Gražina Kadžyte, kuri ilgą laiką tyrinėja įdomiausias senolių tradicijas bei novatoriškas idėjas, su kuriomis susiduria šių dienų jaunimas. Etnologei rūpimi klausimai labai įvairūs, ji puikiai išmano visas vestuvių šventės tradicijas, prietarus ir ypatumus. Ar žinote svočios karvojaus tradicijas? O ką geriausia dovanoti jaunavedžiams? Apie tai išsamiai šiame straipsnyje.

Koks turėtų būti mergvakaris ir bernvakaris?

Dažnai jauniesiems nerimą kelia klausimas, susijęs su mergvakariu ir bernvakariu. Ar reikia išskirtinio vakaro, kurio metu atsisveikinsite su laisvu gyvenimu? O gal vestuvės Jūsų nė kiek neapribos ir Jūs toliau drauge su vyru ar žmona šėlsite draugų kompanijose?
Senesniais laikais mergvakaris buvo vadinamas labai įvairiai: tiko pavadinimai ir didvakaris, žalvakaris ir net žilvyčvakaris, o visiems žinomas pavadinimas mergvakaris ar bernvakaris pradėtas vartoti tik pastarąjį dešimtmetį. Šios smagios šventės tradicijos buvo įvairiausios, dažniausiai susijusios su būsimų jaunųjų vardais, specialybėmis ar pomėgiais. Jei būsimos nuotakos vardas Lina, tai mergvakario tema būdavo linai – draugės sukraudavo kraitį iš linų, merginos puošdavosi tik lininiais drabužiais. Žavu tai, kad kreipiamas dėmesys ne tik į vardus, bet ir į tai, kuo užsiima jaunieji. Etnologė juokauja, kad jei būsimam jaunavedžiui yra tekę sėdėti kalėjime, puikus sprendimas bernvakariui – kalinių drabužiai ir atsižadėjimas to, kas buvo praeityje. Tačiau jei vaikinas nėra sėdėjęs kalėjime, tai ir bernvakario metu nereikėtų pokštauti. Juk taip ir nelaimę galima prisišaukti. Iki šiol tikima, kad per mergvakarį būtina bent trumpai pasisupti ant sūpynių, nes sūpavimasis atneša ne tik daug teigiamų emocijų, bet ir sėkmę būsimam šeimyniniam gyvenimui.

Vestuves rekomenduojama filmuoti

Gražina Kadžytė būsimiems jaunavedžiams pataria vestuves įamžinti filmavimo kamera. Puikus patarimas per vestuves pakalbinti artimiausius žmones: tėvelius, senelius, draugus, krikštatėvius ir paprašyti jų ką nors gražaus palinkėti jaunavedžiams. Tikėtina, kad iš pradžių jaunavedžiai to neįvertins, tačiau prabėgus keleriems metams supras, kad gražūs artimų žmonių žodžiai yra labai brangūs ir reikšmingi. Jei anksčiau vestuvės buvo filmuojamos buitine vaizdo kamera, tai šiais laikais Lietuvoje gausu fotografų, filmavimo ekspertų, kurie Jūsų vestuves įamžins ir pavers pasaka. Tik pagalvokite, kaip bus smagu po keliolikos metų vestuvių įrašus parodyti vaikučiams ir kartu komentuoti smagiausias šventės akimirkas.

Svočios pyragas

Dažnai iškylantis klausimas prieš vestuves – svočios pyragas (karvojus). Ar jo reikia, kokia jo reikšmė ir koks jis turi būti? O gal pakanka didžiulio vestuvinio šakočio? Etnologė pasakoja, kad karvojus simbolizuoja tam tikrą apeigą. Tradicija vestuvių saldumynų stalą puošti karvojumi kilusi iš gana senų laikų. Štai Dzūkijoje svočia atnešdavo grikinę babką, o kituose regionuose karvojus buvo daromas iš miežių. XX amžiaus antrojoje pusėje tapo populiaru dovanoti begalybę simbolizuojantį karvojų, papuoštą šampano buteliais. Svočios pyragas būdavo itin didelis, todėl prireikdavo net keturių pabrolių, kad jį atneštų. Vyraudavo tradicija neišleisti svečių iš vestuvių tuščiomis, todėl puikiomis lauktuvėmis tapdavo karvojus.

Dovanos jaunavedžiams

Nuo seno priimta jaunavedžiams dovanoti praktiškas dovanas. Populiari dovana būsimiems ūkininkams – karvė ar paršelis. Tačiau bėgant laikui, tokios dovanos išnyko ir jas pakeitė buityje naudojami prietaisai bei įrankiai. Nenusigręžiama ir nuo vokelio su pinigėliais – tai tarsi pradžia būsimam santuokiniam gyvenimui. Vienu metu buvo tikima, kad dovanoti pinigus yra blogas ženklas ir jaunavedžiams, gavus vokelį su grynaisiais, gali nesisekti. Tačiau vėliau prieita prie išvados, kad pinigai yra praktiškiausia dovana, leisianti jaunavedžiams išsirinkti tai, ko jie labiausiai nori.
Būsimi jaunavedžiai, nepamirškite, kad vestuvės yra tik Jūsų šventė, todėl pasistenkite atsipalaiduoti, džiaugtis meile ir buvimu kartu. Tai šventė, kurią atsiminsite visą gyvenimą, todėl organizuodami ją apgalvokite visas smulkmenas – pradedant mergvakariu, baigiant lauktuvėmis svečiams.
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
8
Komentarai
2011-02-25 14:31
Gret
As tai nenoriu jokiu video su mergvakariaisi bet ir netikiu tom etnologinem nesamonem
vesutviu video grazu bet irgi ne 6 val filmas apie viska. Man patinka Freco - mano vestuviu filmas - kino filmas ;) jega vis paziuriu
2011-02-22 16:44
Vidas
Toma klausia-kaip išsirinkti filmuotoją.Labai paprastai.Internete mūsų daug filmuotojų.Bet pradėkite domėtis tuo kuris mažai teksto parašęs apie save,neturi būti savęs pagyrimų.Kaina ne žemesnė 1000 lit.Ir paskutinis.Pažiūrėkit klipukų bet...Filmo visuma PRIE KAVOS PUODELIO PAS OPERATORIUS NAMUOSE...
2011-02-22 16:35
Vidas
Kelis žodžius apie dar filmuotojams uždraustą temą.Tai mergvakariai ir bernvakariai.Kada nuimsite tabu?Juk foto tai darote.Ir dar kokias foto.Per 13 filmavimo metų teko tik 2 kartus daryti video montažą.Žinoma tai surišta ir su pinigais.Bet juk video yra nepakartojama.Tai garsas,muzika,juokas,dainos.Foto yra nebylio kalba su savimi...
2011-02-15 22:31
:)
grazu tradicijos, mes i etnologijos muzieju Rumsiskese planuojame vaziuoti per vestuves
2011-02-15 22:31
XXX
ka zinau, tegul nenusisneka tos senos etnologes, vestuves jau senai pasikeite ir pirsliu karti nebereikia senai, o kas kaip nori taip daro vestuves
2011-02-15 22:30
Ignas
Na mergaites grazios su veliumais vasara tikra miesto puosmena
2011-02-15 22:30
Zoja
Na senoviniu nesamoniu nenoriu,bet ir mergvakario Vilniaus centre prasant gandonu irgi neeeeee feee
2011-02-15 22:29
Toma
Na zinoma, filmuoti gut, bet kaip issirinkti???