Vera Wang vestuvinės suknelės 2012 m.


NUOTAKŲ PAPUOŠALAS – PERLAI

 
FOTO: Victor Morozov
Dažnai būsima jaunoji suka galvą dėl vestuvinių žiedų, puikios suknelės, makiažo ir šukuosenos, o papuošalus, kuriais puošis ypatingiausią gyvenimo dieną, pamiršta. Vieni gražiausių papuošalų vestuvėms yra dirbiniai su perlais: prabangu, subtilu, skoninga ir labai rafinuota. Todėl šįkart pakalbėkime apie perlus.

Kaip jis atsiranda?

Tai natūralus gamtos procesas – tiesiog į kriauklę patenka smiltelė ir moliuskas, norėdamas ją išstumti, išaugina perlą. Vidutiniškai tai užtrunka net 12 metų (kartais ir 50). Todėl natūralūs perlai dabar yra reti ir labai brangūs. Dėl šios priežasties perlai išgaunami naudojantis įvairiomis technologijomis.
Pagal išgavimo būdą perlai skirstomi į keturias rūšis: natūralius, kultivuotuosius, iš dalies kultivuotuosius (Mabe) ir dirbtinius (jų imitacijos). Natūralūs perlai išsiskiria tuo, kad yra netaisyklingos formos, neidealiai lygūs, perlamutro sluoksniai išsidėstę netolygiai. Būna ir idealios formos ir išvaizdos, bet tuomet jų kaina skaičiuojama milijonais.
Tiek natūralių, tiek kultivuotų perlų spalvos yra labai įvairios – nuo žėrinčios baltos iki juodos, melsvos, oranžinės, rausvos ar geltonos.

Kultivuotieji perlai

1930 metais atrastas naujas perlų kultivavimo metodas ir nuo tada rinka stipriai pasikeitė – perlus galėjo įpirkti ne vien aukštuomenės atstovai.
Perlų kultivavimas vyksta tuose pačiuose moliuskuose ir skiriasi tik tuo, kad smiltelė atsitiktinai patenka į jį, o žmogus įdeda kriauklės rutuliuką, kurį moliuskas apaugina perlamutru. Procesas gali vykti ir gėlavandeniuose, ir šaltuose ar šiltuose jūriniuose (sūriuose) vandenyse.
Kultivuotieji perlai yra labiausiai vertinami, nes būna didesni, glotnesni ir labiau žvilga. Šiltųjų kraštų jūriniai perlai skirstomi į tris labiausiai paplitusias rūšis: „Akoja“, arba japoniškieji, kurie itin žvilga ir dažniausiai yra balti, Pietų jūrų perlai, išsiskiriantys dydžiu, o dabar itin populiarūs Taičio perlai, kurie yra visų juodos atspalvių ir gali būti itin dideli.
Kultivuojant perlus šiuo metodu galima dirbtinai reguliuoti perlo dydį, kuris svyruoja nuo kelių iki 20 mm diametro.
Be to, nereikia manyti, kad kultivuotieji perlai yra blogesni – dažnai žmonės nustemba sužinoję, kad kultivuotieji perlai irgi yra labai vertingi ir kokybiški, o įpirkti natūralius gali tik turtuoliai.
Iš dalies kultivuotieji perlai išauginami pritvirtinti prie kriauklės sienelės, todėl turi pusiau sferinę formą. Šie perlai dažniausiai naudojami žiedams, sagėms, sąsagoms ir kitiems netradiciniams papuošalas.
Dirbtiniai perlai – plastmasinės imitacijos, kurios yra nekokybiškos, neturi tikrojo perlo žėrėjimo, svorio ir, žinoma, vertės.

Kodėl būtent perlai?

Ne veltui sakoma, kad moterys, mėgstančios pasipuošti perlais, gyvens ilgai ir turės puikią odą. Šiuolaikiniai prabangios kosmetikos gamintojai perlus dažnai naudoja gamindami veido priežiūros priemones. Manoma, kad perlai ramina, ant kaklo segimas vėrinys saugo nuo gerklės ligų, reguliuoja kraujo spaudimą.
Perlai žavūs tuo, kad tinka ir prie dienos aprangos, ir į prabangų vakarą ar vestuves.
Jei nusprendėte prie vestuvinio apdaro derinti perlus, atsiminkite kelias taisykles: perlai nenešiojami vieni, jiems reikia „poros“. Tai reiškia, kad jei segite vėrinį, priderinkite auskarus, jei apyrankę, nepamirškite segės. Perlai žavi atspalvių gausa, todėl juos lengvai pritaikysite prie vestuvinės suknelės spalvos.
Klasika laikomi perlai šiuo metu vėl yra populiarumo viršūnėje. Ilgi perlų vėriniai gali kabėti net ir nugaroje... Be to, labai populiarėja auskarai su keičiamais pakabučiais – per vestuves prie jų galima priderinti pakabučius su perlais, o paprastą dieną segėti be jų.
Perlai ypatingi ir tuo, kad nereikalauja jokios ypatingos priežiūros – tiesiog laikykite juos minkštuose medžiaginiuose maišeliuose, kartais nuvalykite minkšta audinio skiautele ir jais džiaukitės. Ir, žinoma, nepamirškite, kad 30-osios vestuvių metinės vadinamos perlinėmis.
Galerija: Peržiūrėti padidinti
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
3
Komentarai
2011-05-25 00:03
Klausimas
TUriu klausima :) Sveiki, Julija,
mano suzadetuviu ziedas su perlu baltu, pats balto aukso, vestuvinius perkam baltus, suknele balta.. noreciau perliniu auskariuku, bet taip nenoriu tu burbuliuku prie ausu... Ka patartumet? Kur galeciau rasti galeriju? is ko rinktis?
2011-05-25 00:02
Ziede
Kas cia per nesamones tie prietarai, as tekejau su perlais ir vis dar laiminga :) jei verkiu tai tik is laimes;) tikekit meile o ne prietarais :) viva la love
2011-05-25 00:02
Perle
Perlai nesa nelaime skaiciau, kas tikit?