ZOOMBOOK KONKURSAS: sukurkit mergvakario dovaną pačios


IŠ KUR ATSIRADO VESTUVINIAI ŽIEDAI?

Neatsiejamas ir bene svarbiausias vestuvių elementas yra vestuviniai žiedai. Retas susimąsto apie jų prasmę ir istoriją. Juk smagu atsiversti apdulkėjusios senovės puslapius ir sužinoti, kodėl mes vis dėlto mūvime šiuos žiedus.

Naudojami tūkstantmečius

Manoma, kad vestuviniai žiedai dar prieš Kristaus gimimą buvo naudojami senovės Egipte, kai iš vytelių, medžio žievių ar kitų augalų buvo susukamas žiedas ar apyrankė. Šis apvalus ratas egiptiečiams simbolizavo nesibaigiantį gamtos ciklą, amžinybę ir begalybę, todėl nesunku suprasti, kodėl tai buvo siejama su meile, kuri, kaip tikėta, irgi be pabaigos.
Šį žiedą, kaip dauguma pasaulio šalių gyventojų dabar, egiptiečiai mūvėjo ant kairės rankos bevardžio piršto, nes, tikima, kad būtent iš ten kraujas vena keliauja tiesiai į širdį kartu su meile.

Perėmė romėnai

Vestuvinių žiedų tradicija Europoje pirmiausia atkeliavo į Romą. Tiesa, tuomet jos paskirtis buvo šiek tiek kita – žiedą, kaip simbolį, vyras įteikdavo jaunajai, kai tik ši sutikdavo tekėti, tiksliau, šeimos susitardavo dėl vedybų. Tuomet žiedas būdavo geležinis (dažniausiai plieninis), be jokių pagražinimų ir labiau simbolizavo ne karštą meilę, bet tai, kad ši moteris jau užimta.
Sidabro ar aukso žiedai buvo teikiami rečiau, bet po truputį vis labiau populiarėjo, kol kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Airijoje, buvo pradėta kalbėti, kad blogas ženklas nemūvėti auksinio žiedo.
Krikščionių apeigose žiedai pradėti naudoti 870 metais, o XIII amžiuje popiežius Inocetas III paskelbė, kad santuokos turi būti švenčiamos bažnyčioje ir įprasminamos santuokos žiedais.

Vyrai pradėjo mūvėti vėliau

Lietuvoje žalvarinius žiedus moterys mūvi jau nuo pirmojo tūkstantmečio pradžios, o keistis jais per vestuves pradėta tik XVII amžiuje. Be to, juos įpirkti galėjo tik turtingieji, tad nėra daug išlikusių duomenų, kokie jie buvo.
Vyrai ilgai nemūvėjo vestuvinių žiedų. Skaičiuojama, kad net iki 1940-ųjų vos daugiau nei dešimtadalis jaunųjų gaudavo ir mūvėdavo vestuvinius žiedus, o prasidėjus II pasauliniam karui šie skaičiai išaugo iki 60 proc. – juk mylimasis išvykdavo toli kariauti, todėl būtinai norėdavo turėti kokį nors meilės simbolį. Dabar spėjama, kad vestuvinius žiedus mūvi 80–90 proc. vyrų, puikus to pavyzdys – princas Williamas, kuris atsisakė šios tradicijos ir žiedo neturi.
Daugelyje šalių vestuvinis žiedas mūvimas ant kairiosios rankos. Viena priežastis, kaip minėta, – tikėjimas, kad būtent iš ten kraujas greičiau pateks į širdį (romantiškoji versija), kita praktiškesnė: prie altoriaus vyras, ištiesdamas paimti mylimosios ranką, dažniausiai tai daro dešine, todėl paima kairę moters ranką, dėl patogumo žiedas maunamas ant kairės.
Vestuviniai žiedai simbolizuoja meilę ir ištikimybę partneriui. Anksčiau tikėta, kad tie, kurie nemūvi vestuvinių žiedų – nesilaiko šių priesaikų, bet šiandien šie mitai paneigti. Kai kurie partneriai atsisako žiedų tik todėl, kad dėl tam tikrų priežasčių šie papuošalai jiems trukdo. Dar ir dabar tikima, kad žiedą pamesti, paskolinti yra blogas ženklas, o jeigu nori parodyti, jį nusimauti turi pats, nes svetimas gali „pavogti laimę“.
DAUGIAU APIE VESTUVIŲ IR SUŽADĖTUVIŲ ŽIEDUS SKAITYKITE EKSPERTĖS JULIJOS SKILTĮ
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
8
Komentarai
2018-02-07 16:11
Sapokliaksalona
2016-07-19 08:14
Giedrė
Labai smagiai perskaičiau tekstą. Iš tikrųjų kaip kartais nepagalvojame apie pačią vestuvinių žiedų prasmę, simboliką ir pan. dalykus http://www.juvelyrine.lt/ziedai/vestuviniai-ziedai Tiesiog dažnai viską atliekame iš inercijos nepagalvodami. Dar kartą ačiū už šį straipsnį!
2016-06-10 11:54
Tomas
Niekada nebuvau susimąstęs apie sužadėtuvių ar vestuvių žiedų atsiradimo istoriją. Įdomu, kaip žmonės nori išreikšti savo jausmus ne vien žodžiais ar jausmais, bet ir išliekamosios vertės turinčiomis dovanomis. Tokiomis kaip sužadėtuvių žiedai ar mums jau gerai pažįstami ir seniai naudojami vestuvių žiedai. Kaip it su drauge ruošiamės savo didžiąjai dienai ir renkamės vestuvių žiedus. Pradėjome ieškoti keliose parduotuvėse, bet labai daug laiko užima. Tai nusprendėme primiausia pasižiūrėti internete, o po to nuvykti į lokalią parduotuvę ir matuotis tik tuos, kuriuos išsirinkome internetinėje parduotuvėje. Tokią galimybę mums suteikė Premiere parduotuvė. Jie pardavinėja vestuvinius žiedus čia http://www.premiere.lt/vestuves/vestuviniai-ziedai ir galima visa tai rasti jų lokaliose parduotuvėse didžiuosiuose Lietuvos miestuose.
Taip pat radome graviruotojų puikių, nes norime ir išsigraviruoti savo vestuvinius žiedus, kad amžinai liktų ne tik daiktas, bet ir mūsų meilės išraiškos žymės. Tiek daug visko reikia susižiūrėti ir susiruošti prieš vestuves. Jei kas nors dar galite pasidalinti, kokių vestuvinių žiedų parduotuvių radote ar gravyrų - prašau, parašykite. Labai lauksime patarimų :)
2016-05-09 11:57
nomeda
Įdomus straipsnis. Mes savo vestuvinius žiedus mūvime ant dešiniosios rankos, nes mums taip patogiau. Nematau tame jokio skirtumo. Ir šiaip ne vestuviniuose žieduose prasmė, o jausmuose. O jeigu kas ieško vestuvinių žiedų, tai galiu rekomenduoti apsilankyti čia http://www.vertejuvelyrika.lt/lt/vestuviniai-zieda...
2016-02-26 12:59
Ruta
Tai ant kurios rankos muvimas <a href="http://www.startupmonthly.lt/from-producer-to-startup-beactive-the-shadow-gang-rides-tv-mipcube-2013/">vestuviu ziedai</a> ?
2011-06-28 18:13
TOma
mz kiekvienas galime parasyti savo ziedu atsiradimo istorija :)
2011-06-28 18:12
Zuikis
Na Kajau matyt pAnos viska pacios sugalvojo :S kad tik daugiau dovanu gautu is berniuku :P
2011-06-28 18:12
Kajus
O is kur atsirado suzadetuviu ziedai?