Praktiški patarimai svečiams, kokias gėles ir kodėl dovanoti


VESTUVIŲ SIMBOLIAI. II DALIS

Foto: Rimantas Steponavičius www.fotor.lt
Daugeliui įprastinių buities daiktų, reikmenų vestuvių iškilmėse suteikiama perkeltinė prasmė, jie tampa kokią nors idėją išreiškiančiais simboliais. Svarbiausi jų yra duona, druska, vanduo, ugnis, grūdai, duonkubilis, šiaudai, vilna arba kailiniai.

Duona

Lietuvių papročiuose iki šių dienų riekelė juodos ruginės duonos naudojama sutinkant jaunuosius po vestuvių ceremonijos namuose. Tai draugiškumo išraiška ir pasiturimo gyvenimo linkėjimas. Kadangi duona buvo laikoma vienu iš jungties simboliu, tai jaunoji, peržengusi namų slenkstį, būtinai turėdavo paragauti duonos. O apeiginis duonos laužymas, dalijimas simbolizuoja nuotakos ir jaunikio suėjimą į artimą giminystę.

Druska

Ji, kaip nekirmijanti, negendanti medžiaga, liaudies tikėjimuose yra amžinumo simbolis. Kai jaunoji, vykdama į jungtuves ar vežama į vyro namus, įsiberia žiupsnelį druskos į batelį, druska yra magiška apsauga nuo galimo išorės jėgų kenkimo priemonė.

Vanduo

Jis simbolizuoja naujus dalykus, gimimą, dvasios stiprybę, ištvermę, atsparumą gyvenimo negandoms ir pagundoms. Tai dažnas elementas tiek šeimos, tiek agrarinių kalendorinių švenčių papročiuose. Jis ir valomoji priemonė, ir vaisingumo, gausos nešėjas, kartais jam priskiriama dar ir apvaisintojo galia. Jaunuosius namuose pasitikdavo ne tik su duona ir druska, bet ir vandeniu, nes tai – gyvenimo simboliai.

Ugnis

Liaudies sąmonėje ugnis yra šviesos, gėrio, gyvybės simbolis, ji – blogį naikinanti priemonė. Ugnis, kaip ir pastatas, kuriame ji degė ir gyveno šeima, buvo laikomi ypatingais ir sakrališkais. Ugnis, duona, druska ir vanduo – tai daiktai, garantuojantys jauniesiems laimingą gyvenimą ir saugantys juos nuo visokiausių blogybių.

Lininiai rankšluosčiai

Prie skiriamųjų ženklų galima priskirti ir vestuvių veikėjų dovanojamus lininius rankšluosčius, kuriuos jie perjuosdavo per petį. „Lino žiedas“ liaudies tikėjimuose saugodavo nuo gamtos blogųjų dvasių. Dzūkijoje prieš vestuvių apeigas jaunoji užantin užsikišdavo lino skiautelę, kuri turėdavo saugoti ją nuo blogio ar nužiūrėjimo.

Kailiniai

Jais apsivilkus pasitikdavo atvykusią marčią, jie tiesiami prie slenksčio, kad marti arba abu jaunieji juos peržengtų. Ryte jaunieji sodinami prie stalo ant išverstų kailinių arba pagalvėlių. Visais šiais atvejais vilna arba kailiniai reikšdavo gerovės, turtingumo linkėjimus. Kailiniai, vilnos buvo naudojami kaip seksualinis simbolis, žadinantis jaunosios poros vaisingumą.

Duonkubilis

Jis taip pat turėjo simbolinę reikšmę. Jis buvo naudojamas gaubtuvių apeigose, o šios apeigos reiškė jaunosios perėjimą į vyro valdžią. Pačios gaubtuvės vykdavo pasodinus jaunąją ant duonkubilio – namų šeimininkės valdžios simbolio. Merginos apstodavo nuotaką ratu su ugnimi, išpindavo ir sušukuodavo jai kasas. Jaunosios kasų šukavimas reiškė jos mergautinių dienų baigtį. O pats duonkubilis buvo naudojamas kaip magiškojo rato apsaugos simbolis, turėsiantis padėti jaunajai peržengti gyvenimo slenkstį iš mergystės į naują būtį.

Grūdai

Jaunuosius, žengiančius per slenkstį, apipildavo grūdais, tai turėdavo padaryti juos vaisingus ir turtingus, nes grūdai buvo laikomi vaisingumo bei turtingumo simboliu.

Slenkstis

Vestuvių apeigose vieną svarbiausių vietų užima namų slenkstis – tai riba tarp žmogaus ir svetimos, dažniausiai mirusiųjų pasauliui priklausančios erdvės. Slenkstis taip pat yra siejamas su mirusiųjų kultu. Buvo draudžiama ant jo stovėti, sėdėti, valgyti ar sveikintis, jeigu nenorima užsitraukti nelaimės. Taigi atvykusieji buvo sutinkami prie namų slenksčio, kur pagal numatytą ritualą turėdavo įsiprašyti į vidų ir tik po to būdavo įleidžiami. Pirmieji nuotakos žingsniai peržengus namų slenkstį ligi dabar siejami su jai svetimos erdvės pamaloninimu.

Durys

Jos taip pat priskiriamos prie vestuvių simbolių. Jaunikio įsiveržimas pro jas reiškia pasikėsinimą į nuotakos nekaltybę, jos pasaulį, erdvę. Taigi galima teigti, kad slenkstis – nuotaką nuo pavojų saugojanti riba, o pagal mitinę pasaulėžiūrą – viena iš namo dvasių globėjų buvimo vietų. Taip pat buvęs paprotys prie slenksčio jaunuosiuos apdengti išvirkščiais kailiniais, kurie, kaip buvo minėta, simbolizuoja seksualinį gyvenimą, vaisingumą.
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
2
Komentarai
2010-03-29 12:52
lina
as ir nezinojau, dabar jau zinosiu:)
2010-02-15 21:38
Sigis
Situ paprociu ir reiksmiu net nezinojau. Aciu uz informacija:)