AR FOTOGRAFO PROFESIONALUMĄ RODO BRANGIOS PASLAUGOS?

Fotografo vaidmuo vestuvių šventėje itin svarbus – juk tas žmogus jaunavedžiams dovanoja ne tik nuostabių meninių nuotraukų, bet ir kuria tam tikrų emocijų, kurios nepamirštamos net ir praėjus keliolikai metų po vestuvių. Vargu ar galėtumėte neprisiminti, kaip tas žmogus, su kuriuo praleidote pusdienį, su jumis bendravo, ar fotosesija buvo varginantis darbas, ar įkvėpė „atsiduoti“ akimirkai, kuri niekada daugiau nepasikartos. Nors vestuvių fotografų rinkoje apstu, ne paslaptis, kad ne visi jie pateisina lūkesčius. Kartais po šventės belieka tik liūdnai atsidusti – pinigai sumokėti, o rezultatas nemalonus akiai.

Fotografui teks išleisti nuo 2000 iki 4000 Lt

Būsimieji jaunavedžiai, planuodami vestuves, turėtų nepamiršti, kad išlaidos fotonuotraukoms sudaro vieną iš pagrindinių biudžeto, skirto šventei pasirengti, dalių. Vestuvinė fotosesija nepigus malonumas – jai, esant dabartinei situacijai rinkoje, teks išleisti nuo 2000 iki 4000 Lt.
Žinoma, jei esate pora, nesiekianti aukšto meninio lygio nuotraukose, labai pasistengę surastumėte fotografą ir už 500–1000 Lt. Pabendravusi su būsimaisiais jaunavedžiais, pastebėjau, kad jie dar nerado atsakymo, ar verta mokėti daugiau. Kitaip tariant, ar fotografas, kurio darbo dienos įkainiai vestuvių šventėje siekia kelis tūkstančius litų, yra profesionalesnis.
Pabandėme atsakyti į šiuos klausimus kalbėdamiesi su fotografais, kurie, reikia pastebėti, visi savo paslaugas vertina kaip pačias geriausias ir nėra linkę diskutuoti apie mažesnę paslaugų kainą.

Kas yra geras fotografas?

Fotografas Liutauras Bartašius paklaustas, ką mano apie tai, ar pigiau dirbantis fotografas yra mažiau talentingas nei tas, kuris už savo darbo dieną prašo sumokėti penkias minimalias algas. „Jei maža kaina, veikiausiai fotografas neturi savo klientų, nėra žinomas, arba jo įranga nėra gera. Be to, kaina dar priklauso nuo to, kokių paslaugų be fotografavimo nori jaunieji – ar juos tenkina albumas paprastu viršeliu, ar jie pageidauja itin geros kokybės albumo“, - kalba L. Bartašius.
Negavusi konkretaus atsakymo ir paaiškinimo, kas lemia fotografų paslaugų kainas, analizavau toliau, tačiau daugelis vestuvių parodoje „Mano vestuvės“ kalbintų fotografų bėgo nuo atsakymo ir vardijo savo teikiamų paslaugų privalumus, bandydami priartėti prie esmės, kodėl juos turėtų rinktis potencialūs klientai.
Vis dėlto renginyje pavyko surasti vieną fotografą, kuris sutiko vestuves fotografuoti už 500 Lt. Kalbėdamasi su juo mąsčiau: gerai, kad negirdi kolegos, nes tuojau apkaltintų pašnekovą kainų dempingavimu. Vis dėlto, jei klaustumėte mano asmeninės nuomonės, aš, apžiūrėjusi keliolikos fotografų darbus parodoje, drįsčiau pasakyti, kad to, kuris sakė galintis dirbti už keliskart mažesnį atlygį negu jo kolegos, darbai kartais buvo kur kas įspūdingesni.
Fotografas Denis Hagov įsitikinęs, kad paslaugų kaina rodo, kokį rezultatą klientas pamatys, pasibaigus vestuvių šventei. „Kiekvienas fotografas dirba savitai, tad turi teisę ir pateikti savo paslaugų kainą“, - mano D. Hagov.
Vis dažniau vestuvių šventėje galima pamatyti operatorių, videokamera bandantį sekioti jaunuosius kiekviename jų žingsnyje. 50 min. videomedžiaga jauniesiems atsieina apie 2500 Lt.
Taigi, ką daryti būsimiesiems jaunavedžiams, kad šie nesuklystų rinkdamiesi fotografą vestuvių šventei.

Pateiksime keletą praktinių patarimų:

- nesistenkite vadovautis rekomendacijomis, nes menas – subjektyvus dalykas, tad tai, kas patinka jūsų draugams, vargu ar patiks jums;
- nuėję į studiją, pasistenkite išsiaiškinti, koks fotografo požiūris, ar jam svarbu analizuoti jūsų poreikius, ar jis tiesiog sako, jog viską padarys ir tereikia pasakyti kur ir kada jam atvykti;
- pasistenkite pamatyti fotografo vestuvėse darytų nuotraukų;
- iš anksto aptarkite, kokio stiliaus fotografijų norėsite – vintažinių, retro ar kt.;
- prieš fotosesiją aptarkite vietas, kuriose norėsite fotografuotis ir išsiaiškinkite, ar fotosesija bus reportažinė (aut. pastaba – jaunieji nepozuoja), ar norėsite daugiau pozuoti – įamžinti save statiškai tam tikrose jums brangiose vietose;
- pagalvokite apie tai, ar būtina samdyti fotografą. Galbūt jūsų pusbrolis, pažįstamas ar kitas vestuvėse dalyvausiantis žmogus yra puikus fotografijos specialistas ir turi modernią techniką, reikalingą kokybiškoms fotografijoms;
- planuodami vestuvių biudžetą, nepaskirkite konkrečios sumos fotosesijai, o pirmiausia apžiūrėkite galimus variantus ir tik tada, kai nuspręsite, kokio fotohgrafo darbai jus žavi, domėkitės, kiek tai kainuoja.
Atsakingai renkantis fotografą, galima sutaupyti. Kam mokėti brangiau, jei kokybė atvirkščiai proporcinga kainai?
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
13
Komentarai
2012-04-23 13:56
Rita Gude
Na, ne kiekvieno tikslas yra dirbti kiekvieną savaitgalį, tai pirma. Antra - nefantazuokite su 5 t. kainomis.
Taip, yra, kurie fotografuoja ir už daugiau, bet jie, mano manymu, užsidirbo, nes fotografijos kaina matuojama ne tik technika, bet ir idėjomis, asmenybėmis. Kaip pamatuoti tavo gyvenimišką patirtį, išsilavinimą, savišvietą, juk per tai tavo darbai tampa unikalūs, išskirtiniai?..

Fotografas siūlydamas savo kainą siūlo savo sąlygas. Juk nuėję į piceriją, neprašome sumažinti kainos, nuimdami, pvz sūrį ar dešrą, perkam tai, ką įperkam, o jei nepatinka, einam kitur arba ateinam, kai turim susimokėti už produktą. Ar žinot kokia tos picos savikaina? Ar tai, kas lieka, jau yra pelnas?


Antra, fotografija yra darbas, didele dalimi netradicinėmis darbo valandomis (vasarą retas gali sau leisti dirbti nuo 8 iki 17 val.)

Ir jau nebejuokina kalbos apie profesionalią techniką ir draugus. Technika kainuoja didelius pinigus ir ne todėl, kad ji tiek kainuoja, o todėl, kad su ja galima patogiau, kokybiškiau dirbti, t.y. rezultatas būna geresnis.

Taip, būna pigiai, bet tikrai ne iš idėjos. Idėjiškai dirba pigiai nesakysiu kas :)
2012-04-19 09:31
Kestutis
Būna ir pigiai gera fotografą gauni. Tiesiog vieniem tai yra daugiau hobis (nors ir labai profesionaliai dirba) - kitiem tai yra pragyvenimo šaltinis. Mes ieškojom aukso viduriuko pagal kainą ir nuotraukas kurias savo puslapiuose rode. Esam patenkinti, sumokejom (prieš 3 metus) - 1500
2012-03-12 17:23
To Ruta
Na matot Ruta, bet jus is musu pinigus uzdirbat... Mes jaunavedziai mokame ne tam kad pasakotumet apie prakaita ir isvarvejusias akis, o uz grazias foto ir gera nuotaika.... Na o mes visi dirbame, pats dirbu diena nakti ir savaitgaliais, bet neskelbiu cia visiems, koks as nelaimingas uzdirbdamas pinigus uz megiama darba
2012-02-27 23:41
to patirtis
Keistai važiuojat ant Nerijaus Palucko, esam kreipiasį jį, jis sakė kad nėra niekad fotografavęs ir niekad nefotogrfuos nei vestuvių, nei krikštynų nei mergvakariu ir t.t. ir puikiai paaiškino kodėl. Kreipiausi nes esu pas ji fotografavus ir likau žiauriai patenkinta. Tokių fotografų vienetai. Turbut pats fotografas ar fotografė esat ir pavydas drasko sirdeli. Linkėjimai Nerijui.
2012-02-27 21:21
to Jaunoji
kad visi pasirašė savo vardais, išskyrus jus ir nusivylusią.. ką slepiat? :)
2012-02-27 20:46
nusivylusiai
a) ne visi ima po 5000, tik vienetai - taigi ta investicija į techniką atsipirktų geriausiu atveju po 10-15 vestuvių, BET
b) fotografai irgi žmonės - moka mokesčius, reikia įsipilti benzino, na ir gal kartais dar pavalgyt kuris sugalvoja - taigi tikrai ne viskas, ką sumokat eina "technikos atsipirkimui". Čia analogiškai galėtų jūsų darbdavys galvot - duodu pinigų kad susimokėtų komunalinius, na ir dar duonai užtektų - ko čia daugiau norėt? Iš bado nemirs, į darbą atsivilks ir kažkokį rezultatą padarys, tai kam mokėt daugiau?
c) o niekas nepagalvojat koks šuniškas tai darbas - visi savaitgaliai vasarą parduoti, nes kitaip žiemą čiulpsi leteną kaip meška? Jokio poilsio vasarą, praktiškai nulinis socialinis gyvenimas (dėl darbo praleisti draugų gimtadieniai, vestuvės, jubiliejai ar tiesiog šiaip pasisėdėjimai). Liūdna pagalvojus.
Tai gal tikrai - eikit susiraskit draugą, pafotkins su iphone ir bus puiku.
Ne, pats nefotografuoju, tai jokių nuorodų čia nedėliosiu. O straipsnio autorei už tą "Kam mokėti brangiau, jei kokybė atvirkščiai proporcinga kainai?" tai išvis medalį medinį galima duot.
2012-02-25 15:25
Musu patirtis
Musu vestuves fotografavo Nerijus Paluckas. Gailimes iki siol - nuotrauku ne daug, tik keletas ispudingesniu kadru, o sumokejome LABAI DAUG. Niekam jo neberekomenduojame.
2012-02-25 15:24
to Rasa
Gynyba ir puolimas viename, o kur jusu www nuoroda????
2012-02-25 15:22
Marius
musu vestuves fokino draugas studentas, buvo studentiskos vestuves bet neprastos. foto kainavo buteli granto. Ko vaziuojat ant straipsnio autores? Kiekvienam zmogui skirtingi poreikiai ir ne visiems reikia fotografo su 30 K bagazu ant kupros... jauciais kad fotomeninikai gina savo pelnus. Sekmes visiems neperkaskit gerkliu vieni kitiems
2012-02-25 15:19
Greta Smile
O prajuokino ir mane :))))))) mes samdem visiskai niekam nezinoma fotografa, nes susizavejom jo jausmu nuotraukose. Musu vestuviu foto kainavo 1500 lt o jas jau 5 metus vartau ir zaviuosi. Kas patinka man nebutinai patinka mano draugams, bet juk cia musu svente :) ir mes vis dar zavimes savo foto uz 1500 LT