Fotografijos meno paslaptys su Rūta


SANTUOKA BAŽNYČIOJE. DAŽNIAUSIOS PROBLEMOS IR JŲ SPRENDIMO BŪDAI

Foto: R. Steponavičius www.fotor.lt
Nusprendus tuoktis Katalikų Bažnyčioje, neretai iškyla problemų, tokių kaip laisvos valios nustatymas, krikšto patvirtinimas, trukdžiai pasirengti santuokai savo parapijoje ar nenoras tuoktis savo parapijoje. Pabandykime jas aptarti ir sužinoti, kaip visa tai nesunkiai išsprendžiama.

Problemos nustatant laisvą valią

Jeigu laisva valia pagal Krikšto knygos išrašą yra nenustatytas, parapijos, kurioje laiminama santuoka, klebonas gali jį nustatyti pagal sužadėtinių gyvenamosios ar krikšto vietos klebono arba kito kunigo liudijimą. Tai gali būti nustatoma ir pagal sužadėtinių tėvų ar artimųjų priesaika patvirtintą liudijimą.

Krikšto patvirtinimas

Jeigu Krikšto knygoje įrašo apie krikšto faktą nėra, jis nustatomas pagal anksčiau išduotą krikšto liudijimą arba liudininkų priesaiką. Tuomet krikšto faktą patvirtinantį dokumentą kartu su pranešimu apie sudarytą santuoką reikia siųsti klebonui, kurio parapijoje įvyko krikštas.

Ar krikštas yra būtina sąlyga?

Kai vienas iš ketinančiųjų tuoktis yra pakrikštytas ne Katalikų Bažnyčioje arba apskritai nėra pakrikštytas, reikia gauti katalikiškos pusės gyvenamosios vietos arba santuokos vietos vyskupo leidimą sudaryti mišrią santuoką arba atleidimą nuo skirtingo kulto kliūties.

Trukdžiai pasirengti santuokai savo parapijoje

 
Jeigu pasirengti Santuokos sakramentui parapijoje, kurioje santuoka bus laiminama, nėra įmanoma, galima pasirengti toje parapijoje, kurioje turi nuolatinę arba laikinąją buveinę. Tokiu atveju ikisantuokinės apklausos anketą ir kitus dokumentus kartu su parapijos klebono leidimu tuoktis už parapijos ribų reikia pristatyti į parapiją, kurioje bus tuokiamasi. Kai santuoka yra sudaroma užsienyje, šie dokumentai siunčiami per vyskupijos kuriją.

Norite tuoktis kitoje parapijoje?

Katalikas yra laikomas tos parapijos parapijiečiu, kurioje turi buveinę arba laikinąją buveinę. Ką vadiname buveine/laikinąja buveine? Buveinė yra ta vieta, kurioje gyvenama ne mažiau nei penkerius metus, o laikinoji buveinė – vieta, kur ketinama gyventi tris mėnesius (arba ten jau išgyvenus tris mėnesius). Tai, kitaip tariant, tuoktis galima bet kurioje parapijoje, kurioje (nors ir trumpai) gyvenate.
Jeigu santuoka laiminama vieno iš sužadėtinių parapijoje, leidimo tuoktis už parapijos ribų nereikia.
Tačiau tapti vyru ir žmona galima ir kitoje (nė vieno iš sutuoktinių) parapijoje ar bažnyčioje. Tuomet reikia gauti parapijų, kurioms priklauso sužadėtiniai, klebonų raštišką leidimą. O jį galima gauti, jeigu bus įrodytas rimtas ir motyvuotas sužadėtinių apsisprendimas tuoktis pasirinktoje bažnyčioje.
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
13
Komentarai
2014-08-02 11:34
Aistė
O kaip su Komunija? Ar ji yra butina baznytinei santuokai? Aciu!
2014-05-31 22:00
Ieva
su tuo leidimu tuoktis kitoje parapijoje tai ne su visais klebonais taip paprasta. mano draugai siule ir auka ir motyavo savo nora tuoktis kitoje parapijoje, bet klebonas vistiek nedave leidimo tuoktis kitoje bazncioje
2014-05-13 22:15
lygiu lygis
paraso straipsni ir patys pakomentuoja, ne viena kart, bet kelis, kad idomiau butu... jau lygis sitos svetaines tai dieve dieve
2013-03-14 20:05
laikas
"tuoktis galima bet kurioje parapijoje, kurioje (nors ir trumpai) gyvenate" - t.y. bent 3 mėnesius. "Savo" parapija laikoma ta, kurioje gyvenate bent tris mėnesius. Deja "bet kuri" čia jau netinka, nes paprastai vienu metu gyvenate vienoje vietoje ;] ir tik ji laikoma sava, norint tuoktis kitose jau reikia tos gyvenamos parapijos klebono leidimo tuoktis kitoje parapijoje (jei ta kita ne būsimo sutuoktinio parapija).

2013-03-14 19:57
Klaida
Laisva valia tuokiantis aišku būtina, bet pažymos kurias išduoda bažnyčios yra ne laisvos valios, o LAISVO STOVIO (t.y. krikšto knygoje nėra įrašo apie jau sudarytą santuoką ir asmuo laisvas, t.y. laisvo stovio priimti santuokos sakramentą). Nepainiokit skaitytojų. Apie laisvą valią pasako patys besituokiantieji, tam jokių pažymų nereikia, tik sąžiningumo.
2012-03-11 10:50
intojon
dabar iskilo klausimas, ar norint tuoktis baznycioje uztenka buti tik pakrikstytam?
nes as pirmos komunijos nepriejus, taciau noriu tuoktis baznycioje, ar galima?
2012-02-29 23:00
Vika
Leidimą tuoktis kitos parapijos bažnyčioje galima gauti, jeigu bus įrodytas rimtas ir motyvuotas sužadėtinių apsisprendimas tuoktis pasirinktoje bažnyčioje. --- kaip tik susiduriau su šia situaciją, turėsiu kitos bažnyčios klebonui motyvuoti kodėl noriu susituokti būtent jo bažnyčioje. Kokia galėtų būti motyvacija?
2011-03-22 14:14
gied
Paprastai leidimas tuoktis kitoje parapijoje tiesiog turi kainą- simbolinę auką.
Kas čia yra praleista, yra pamokėlių tvarką. T.y. tuokiantis bažnyčioje, reikia praeiti 4 šeimos centro pamokėles (berods, visoje Lietuvoje), o Kaune - ir 6 ar 8 Katechetines (nežinau kur dar tokia tvarka taikoma). Daugelis kunigų gana griežtai žiūri į pamokelių lapelius, tačiau yra ir skirtumų.
2010-05-26 11:44
Inga
"Tačiau tapti vyru ir žmona galima ir kitoje (nė vieno iš sutuoktinių) parapijoje ar bažnyčioje. Tuomet reikia gauti parapijų, kurioms priklauso sužadėtiniai, klebonų raštišką leidimą. O jį galima gauti, jeigu bus įrodytas rimtas ir motyvuotas sužadėtinių apsisprendimas tuoktis pasirinktoje bažnyčioje."
Norėčiau patikslinti šią pastraipą - nereikia niekam įrodinėti, kodėl norima tuoktis pasirinktoje bažnyčioje. Straipsnyje, mano nuomone, per formaliai viskas suvokiama, o realybėje iš tiesų nelabai įdomu parapijos kunigui, kodėl renkiesi kitoje parapijoje esančią bažnyčią. Dabar tiesiog yra pasirinkimo laisvė - jaunieji renkasi tai, kas jiems patogiau, arčiau, geriau, gražiau ir t.t.
2010-03-22 17:11
lietus
as neradau:(