Vestuvės: civilinė ar bažnytinė ceremonija


VISKAS 2014 M. JAUNAVEDŽIAMS IŠ PROFESIONALŲ LŪPŲ

Fotografai A photo www.a-photo.lt
Nusprendę iškelti vestuves jaunieji dažnai susiduria su problemomis: nuo ko pradėti, ko reikia ir, bene dažniausiai neduodantis ramybės klausimas, – kiek tai kainuos? Šįkart tai ir panagrinėsime: nuo fotografų, dekoro specialistų, vestuvių planuotojų iki dizainerių ir vestuvių vedėjų. Kiekvienas pasidalijo savo patirtimi, vestuvių tendencijomis ir pasamprotavo, kas jaunavedžių laukia kitąmet.

Klientai nori kokybės, o ne kiekybės

Kartais susituokusios poros juokauja, kad jų vestuvės prasidėjo nuo vestuvių fotografijų žiūrėjimo. Žmonės, nutarę samdyti vestuvių fotografą, visų pirma nori, kad vestuvės būtų šventė, o ne kančia: niekas nebenori keliauti į 7 gražiausias Lietuvos vietas, kuriose juos visais rakursais pleškins fotografas.
Kalbėta ir apie pačių vestuvių fotografų kaip profesijos mirtį, kai skaitmeninė fotografija tapo prieinama kiekvienam. Tačiau fotografai ne tik nenumirė, jų svarba tik dar labiau išaugo.
Vestuvių fotografas Tadas Černiauskas pasakojo, kad šis reiškinys turi 2 medalio puses. Geroji – galima išsiskirti tik savo idėjomis ir požiūriu, o ne technika, kuri tapo prieinama didesniam vartotojų ratui. Blogoji – vis dar pastebima, kad žmonės įsivaizduoja, jog užtenka tik nusipirkti prabangų veidrodinį fotoaparatą ir galima fotografuoti vestuves. Rezultatas dažniausiai būna nekoks.
Reikia pastebėti ir tai, kad anksčiau vestuvėse labai populiarūs su kamera šmirinėjantys operatoriai kasmet vis labiau nyksta.

Pigiausia tuoktis žiemą, gražiausia – vasarą

Populiariausias vestuvių laikotarpis vis dar išlieka vasara. Tačiau pastebima, kad kai kurie jaunavedžiai, nutarę pataupyti, vestuves kelia žiemą. Tuo metu fotografų įkainiai ir kitos, su vestuvėmis susijusios išlaidos, mažesnės.
Jaunieji, nutarę vestuves kelti kitąmet, fotografų puslapius „apgula“ iki šių metų pabaigos. Pasirūpinti fotografu reikia iš anksto, kitaip galite nemaloniai nustebti – o jeigu Jūsų šventės dieną visi fotografai bus užsiėmę?
Didelę įtaką lietuvių mados skoniui vestuvėse daro užsienio fotografų darbai, televizijų laidos apie vestuves, vestuvių parodos ir kt. Žmonės nori ko nors gražaus, ką jau yra matę. Fotografai pastebi, kad jaunieji ryžtasi įsileisti daugiau mados ir originalumo, nyksta „kičo“ detalės.
Kalbėdamas apie kitus metus, T. Černiauskas tikisi, kad atsiras daugiau vertinančių profesionalumą, darbo kokybę.

Vestuvių fotografą rinkitės atsakingai

Vestuvių fotografų kainų amplitudė labai skirtinga. Galima rasti fotografą ir už tūkstantį litų arba rinktis per 3 tūkst. Lt kainuojantį specialistą. Yra ir už 10 tūkst. Lt paslaugas siūlančių fotografų. Tad pasirinkimo galimybių daug.
T. Černiauskas svarstė, jog „norintys, kad šventę įamžintų profesionalai, privalės į tai šiek tiek investuoti. Manau, kad geras specialistas kainuoja apie 4–5 tūkst. Lt. Tačiau niekada neverta vadovautis vien kaina, prieš priimant galutinį sprendimą, visada vertėtų su tuo žmogumi susipažinti artimiau.“

Lietuviai norėtų pompastikos, bet...

Šventės dekoras pastaraisiais metais tampa labai svarbus. Gerai, jeigu turite skonį, galbūt jaučiate spalvas, detalių harmoniją, tačiau, ką daryti, jeigu tuo abejojate, nepasitikite savimi? Šią bėdą išspręs dekoro specialistai.
Kiek tenka pastebėti, lietuviai dažniausiai nori, kad šios srities profesionalai pasirūpintų visos šventės dekoru: nuo kvietimų, gėlių, kortelių iki vizualizacijų, temų ir t. t.
Vestuvių planuotoja ir dekoro ekspertė Edita Skruibienė teigė, kad žmonės norėtų pompastikos, bet jai dažniausiai pritrūksta pinigų.
„Jaunieji norėtų, kad visko būtų daug: gausybė gėlių, spalvų... Tačiau jų norus dažniausiai pristabdo pinigai. Sakykim, tokios sumos, kurios mokamos čia, Lietuvoje, mums atrodo didelės, tačiau užsienyje, pavyzdžiui, Amerikoje, už šventės dekorą sumokėti keli tūkstančiai neatrodo daug“, – savo patirtimi dalijosi E. Skruibienė.
Tačiau dekoro planuotoją Faustą Jundulaitę toks mūsų klausimas nustebino. Ji teigė iš klientų niekada nesulaukusi panašių pageidavimų dėl pompastikos. Dažniausiai poros kaip tik atkreipia dėmesį, kad nereikia visko perkrauti.
Vestuvių planuotoja Jūratė Čipkuvienė antrino, kad žodžio „pompastika“ lietuviai apskritai vengia ir bijo. Be to, jaunieji nenori, kad vestuvėse būtų užstalės dainų ar nešvankių žaidimų.

Jaunieji turėtų ieškoti juos apibūdinančio akcento

Į ką atkreipti dėmesį organizuojant savo vestuvių šventę, kai kalbame apie šventės puošimą, detales?
Pasak E. Skruibienės, svarbiausia išsirinkti poros akcentus, kas juos vienija. Jeigu jums patinka pavasaris, obelų žydėjimas, tai gali būti ir obuoliukai, spalvos. Tą galima panaudoti kuriant kvietimus, pavyzdžiui, iliustruojant juos obelų šakelėmis ar žiedlapiais.
F. Jundulaitė papildė, kad didžiausias dėmesys yra kreipiamas į jaukumo ir tam tikros nuotaikos kūrimą bei temos ar dekoro linijos paieškas.
Pašnekovė išskyrė ir dažniausiai daromas jaunavedžių klaidas. Viena jų – pernelyg didelis smulkmeniškumas. Nebūkite smulkmeniški, kitaip pražūsite. Tačiau ir nebūkite pernelyg tiesmuki, neapsikraukite tam tikrais spalvos akcentais, išlaikykite subtilumą. Akcentai turi „gyvinti“, o ne kelti nuobodulį.
„Vientisumo stoka – svarstydami tam tikras temas, spalvų derinius ar dekoro linijas turite teigiamai atsakyti į keletą klausimų – ar tai dera su jumis kaip pora, ar tai dera su šventės vieta, ar tai dera su kitomis šventės dalimis (jūsų apranga, numatyta programa ir t. t.).“

Kiti metai – vintažas, art deco niekur nedingsta, atsiranda daugiau spalvų

Kitąmet bus populiarūs spalvų perėjimai. Pavyzdžiui, nuo baltos iki tamsiausios raudonos. Tai nėra didelė naujovė, tačiau matyti, kad prie to vėl grįžtama.
„Visada populiarus vintažas, art deco stilius, perkrautas naujų ir senų stilių naudojimas. Taip pat country ar gipsy stiliai. Jie visada gražiai atrodo. Reikėtų atsižvelgti ir į tai, kad šventės dekoras derinamas prie vietos. Pavyzdžiui, jeigu vestuvės rengiamos dvare, tai nereikėtų galvoti apie gėles, tinkančias kokioje nors kaimo sodyboje“, – patarimais dalijosi E. Skruibienė.
F. Jundulaitė akcentavo, kad kiekvienais metais tam tikri spalvų deriniai ar temos sulaukia daugiau dėmesio už kitus, bet to negalima taikyti tiesmukai. Kitų metų tendencija – asmeniška, visapusiškai harmoninga šventė.

Už kiek sukursite šventės dekorą?

Dekoro rinkos kainos Lietuvoje svyruoja nuo 2 iki 3 tūkst. Lt.
„Už tokią kainą būtų galima gražiai papuošti vestuves, kuriose dalyvautų apie 50 žmonių. Čia būtų puoštų vazelių, puokštelių, dekoruotų servetėlių. Jeigu norima daug ir pompastiškai, tuomet kaina gali stipriai išaugti, gali kainuoti ir 5 tūkst. Lt. Vakarienei dekorą galima padaryti ir už 500 ar 800 litų, viskas priklauso nuo poreikių“, – kainų skirtumus nusakė E. Skruibienė.
F. Jundulaitė patikino, kad vestuvių dekoras gali kainuoti nedaug, jei turite laiko, keletą rankų, kurios padės, ir nestokojate idėjų – tiek savų, tiek nusižiūrėtų interneto platybėse.

Dėl mados nepameskite galvos

Ar lietuviai linkę vaikytis madų, o gal formuoja savo stilių? Mados namų „Vamp“ vadovas Arvydas Videika pasakojo, kad visada bus klasikos mėgėjų, kurios mielai rinksis pūstas, tačiau ne tortines sukneles.
Stilistė Agnė Gilytė-Akromė patarė jauniesiems vadovautis sveiku protu, o ne vaikytis madų, podiumų ar kitų tendencijų. Jeigu moteris, turinti didelę krūtinę, pradės puoštis giliom dekoltė arba trumpais sijonais, nors turės stambesnius klubus, tai bus daugiau nei juokinga. Visų pirma, reikėtų žvelgti į save, ieškoti savo privalumų, kuriuos galite išryškinti.

Netapkite „transformeriu“

Kitos moterys renkasi ką nors, kas nustebintų ir liktų atmintyje. Be to, kartais viena suknele neapsiribojama: viena skirta ceremonijai, kuri gal ir ne patogiausia, tačiau prabangi ir graži, kita skirta vakarui – subtili, galbūt šiek tiek seksuali.
„Tačiau noriu pabrėžti, kad nereikėtų rinktis tam tikro „tranformerio“ – kai norisi ir to, ir ano, bet galiausiai turite vieną suknelę, kuri nei prabangi, nei patogi. Visko į vieną nesutalpinsi“, – pabrėžė A. Videika.
O kalbėdamas apie jaunikio drabužius, dizaineris pridūrė, kad nėra nieko geriau už juodą kostiumą.

Neeiliniai pavyzdžiai iš Lietuvos

Dizaineris prisimena ir vieną kuriozinį atvejį iš savo darbo. „Turėjau nuotaką, kuri vestuvėms norėjo... sijono su auksiniu diržu, o viršuje vilkėtų tik liemenėlę ar be jos, tiulio gabalėlis su sagutėmis rankogaliuose.
Na, tokių meno kūrinių nekuriu, todėl paklausiau – gal Bahamų paplūdimyje švęsite? Švęsti norėjo kaime, su visom tetom, močiutėm ir seneliais. Pasiteiravau, ar nebijo, jog močiutei gali prireikti greitosios pagalbos medikų?“ – apie išskirtinį atvejį kalbėjo A. Videika.
A. Gilytė-Akromė pabrėžė ir esminę klaidą, kai jaunieji nepagalvoja, kaip atrodys kartu. Pavyzdžiui, jaunoji puošiasi, dabinasi, o jaunikis nueina į parduotuvę, nusiperka kostiumą, varlytę ir tuo viskas pasibaigia. Be to, jaunikius kamuoja ir „jaunikio sindromas“, kai dažnai kostiumo jie ima dairytis likus savaitei iki vestuvių. Pasitaiko ir užsispyrusių klientų, kai sveikas protas tiesiog aptemsta.
„Mergina norėjo tuoktis vidury žiemos, tačiau nuoga nugara. Nenorėjo nei kailinukų, nei paltuko, nieko. Buvo labai užsispyrusi, tačiau pavyko įkalbėti, kad nors ką apsivilktų, nes nesinorėjo, kad šventė pasibaigtų meningitu“, – išskirtinius atvejus prisiminė stilistė.

Kitąmet – perlų ir Dioro renesansas

A. Videika teigė, kad kitąmet nieko naujo ir pernelyg ypatingo neturėtų būti. Dominuos tie patys siluetai.
„Šiemet pastebėjau, vėl ypač populiarus tiulis, šilko gėlėmis dekoruotos suknios bei perlai. Šiais metais tai tikras jų renesansas, pats madingiausias dekoras – perlas, o ant viršaus mažutis svarovskis. Atrodo kaip serbentukas ir tai neabejotinai viso sezono vinis“, – patarė A. Videika.
A. Gilytė-Akromė svarstė, kad vestuvinių suknelių, kostiumų mados kinta, tačiau siluetai lieka klasikiniai: svarbu išryškinti žmogaus – tiek moters, tiek vyro – gražiąsias puses.
Į madą grįžta ir trumposios Dioro laikų suknelės. Šiemet daug suknelių, atidengiančių moters pečių liniją, raktikaulius. Anksčiau ji buvo dengiama – siuvinėjama, dekoruojama karoliukais, gėlėmis, kita puošyba.
Stilistė teigė, kad gražiai ir skoningai aprengti porą gali kainuoti apie 5 tūkst. Lt. Tačiau pridūrė – ši suma nėra koks rodiklis.
Pašnekovai vieningai sutaria, kad nereikia pamesti galvos dėl mados. Išsirinkite drabužį, su kuriuo atrodote labai gerai. Tuomet ir po dešimtmečio bus malonu versti nuotraukas ir gėrėtis savo švente.

Viską patikėkite vedybų planuotojoms

Vos pradėjus galvoti apie vestuves galva susisuka nuo darbų ir atsakomybių. Ne viena pora nutaria samdytis vedybų planuotoją.
Šia veikla užsiimanti Viktorija Prokofjeva teigė, kad dažnai jaunieji neturi ryškios šventės vizijos, todėl vestuvių planuotojų darbas bendraujant su jaunaisiais ją sukurti. Taip pat sudaryti ir valdyti šventės biudžetą.

Vis labiau traukia gamta, o ne santuokų rūmai ar bažnyčios

Nuo 2009 m. rugsėjo jaunieji savo šventę gali įamžinti ne santuokų rūmuose, bažnyčiose, o gamtoje. Kalbos, kad Lietuvoje gyvenantys žmonės pradės masiškai naudotis šia galimybe tuo metu nepasitvirtino. Tą lėmė didesnės vestuvių išlaidos ir gana nepalankūs Lietuvos orai, kurių dažnai nenuspėja net geriausi meteorologai. Tačiau pastaraisiais metais šia galimybe nutaria pasinaudoti vis daugiau lietuvių.
Vedybų planuotoja Laura Vagonė pasakojo, kad ceremonijų gamtoje daugėja. Tačiau jų ne tiek daug, kad būtų galima įžvelgti kokių pasikeitimų.

Grįžta į tėvų ar senelių sodžių

Vis dažniau jaunavedžiai nusprendžia savo vestuves švęsti tėvų ar senelių sodybose. Stengiamasi prisiminti senas tradicijas, tačiau senoviški papročiai, pavyzdžiui, piršlio korimas, į madą negrįžta.
„Pritariu tendencijoms, kad jaunavedžiai turėtų atsigręžti į senąsias tradicijas ir savo šventę organizuoti ne kokiame ištaigingame dvare, o savo tėvų ar senelių sodyboje. Ten, kur viskas asmeniška ir pažįstama. Vieta turi kelti teigiamas asociacijas ir asmenišką ryšį. Ateityje galbūt tokių vestuvių gausės“, – svarstė L. Vagonė.
Jai antrino V. Prokofjeva, sakydama, kad idėja sveikintina, kai šventę galima paminėti intymioje ir itin asmeniškoje aplinkoje. Tačiau retas kuris turi nuosavą sodybą, sodą ar namus, kuriuose tilptų visa gausybė svečių, todėl į tai reikėtų atsižvelgti.

Kitų metų tendencijos – daugiau dėmesio detalėms ir dekorui

Kitąmet jaunosios turėtų užmiršti visiškai baltas sukneles. Populiarės teminės vestuvės. L.Vagonės manymu, pagrindinė kitų metų vasaros vestuvių tema – Francis Scott Fitzgerald knygos „Didysis Getsbis“ motyvais rengiama šventė.
V. Prokofjeva pridūrė, kad kitąmet galbūt atsiras daugiau pastelinių spalvų, kurias savo apdarui rinksis nuotakos. Daugės lengvo silueto patogių suknelių.

Kiek reikės atseikėti vestuvių planuotojui?

Vestuvių planuotojų siūlomų paslaugų kainos skirtingos. Dažniausiai tą lemia jų sukaupta patirtis. Pradedančioji planuotoja neturėtų užsiprašyti daugiau nei 1500 Lt. Patyrusios planuotojos gali atsieiti ir nuo 3 iki 5 tūkst. Lt.

Kas yra geras vestuvių vedėjas?

Priartėjome ir prie renginių vedėjų, dažnai lemiančių, ar šventę jaunieji ir jų svečiai prisimins dar ilgai.
„Vedėjo darbas, visų pirma, prasideda nuo publikos stebėjimo. Turiu matyti, kada žmonės pavargsta nuo mano kalbų ar šokių, atsiranda nejauki tyla, susirinkusieji tiesiog nebendrauja... Vedėjas turi kontroliuoti situaciją“, – apie savo darbo subtilybes kalbėjo M. Krasauskas.
Kitas vestuvių vedėjas Rytis Kuzmenka papildė, kad reikia sugebėti padėti jauniesiems, tapti jų draugu, dirbti su komanda, pavyzdžiui, vestuvių planuotojais, taip pat su renginį aptarnaujančiu personalu. Jeigu vedėjas to nesugeba, šventė nukenčia.
Itin svarbus vedėjų vaidmuo per vakarinę dalį. Jie turi kontroliuoti laiką ir prižiūrėti, kad laiku būtų pagaminti patiekalai, informuoti svečius, kada atvyks jaunieji. Ir dar derinti laiką su muzikinėmis grupėmis ar didžėjumi.

Kitąmet – daugiau vestuvių užsienyje

Vestuvių vedėjai pastebi, kad pastaruosius kelerius metus daugėja užsakymų iš užsienio, pavyzdžiui, Airijos, Anglijos. Išvykę mūsų tautiečiai nusprendžia savo vestuves kelti čia, Lietuvoje, kur likę giminės ir draugai.
„Šiemet dirbau užsienyje, Ispanijoje, kitais metais ten vesiu 2 vestuves ir 1 Italijoje. Pastebiu, kad išvažiavę lietuviai samdo vestuvių vedėjus ir didžėjus iš Lietuvos. Anksčiau to nebūdavo“, – pridūrė M. Krasauskas.
R. Kuzmenka išskyrė, kad savotiškas lūžis, susijęs su didžėjais, įvyko prieš 2 metus. Anksčiau visi galvodavo, kad didžėjus groja tik klubinę muziką. Tačiau jis yra vedėjo komandos dalis. Kai vedėjas kalba, kiekvieną jo emociją, sakinį turi palydėti tam tikras muzikinis fonas. Tai sustiprina įspūdį. Tad žmonės vis rečiau stebisi tokiu duetu.

Jaunavedžiai stebina vestuvių vedėjus

Iš dalies pasikeitė ir jaunųjų požiūris į vedėjus. Poros „nusvilo“: praėjusiais metais per vėlai nutarę surengti vestuves, nebesurado laisvos vietos, fotografų, planuotojų ir panašiai. Arba perskaitė kitų porų sunkumus rengiant šventę. Tai privertė daugiau mažiau užsitikrinti tam tikras garantijas – ieškoti žymiai anksčiau. Kai kurie skambina jau tada, kai iki šventės dar liko daugiau nei metai.

Gal švęskime trečiadieniais ar ketvirtadieniais?

Kita naujovė – vis daugiau vestuvių švenčiama trečiadieniais ir ketvirtadieniais, o ne penktadieniais ir šeštadieniais. Gali būti, kad kitais metais ši tendencija Lietuvoje dar labiau plėsis.
Taip švenčiama dėl 2 priežasčių – laiko ir kainos. Sakykime, norima vestuvių vieta užimta visus vasaros savaitgalius, galima rasti laisvą dieną savo šventei savaitės viduryje. Kaip pastebi vedėjai, nuo to šventė tikrai nesugriūva. Kita priežastis – kaina. Švenčiant savaitės viduryje, galima šiek tiek sutaupyti.

Kiek gali kainuoti vestuvių vedėjas?

Pasiteiravus, apie kokią sumą turėtų galvoti jaunieji, norintys samdytis vestuvių vedėją, vestuvių vedėjai kalbėjo, kad sumos priklauso nuo vedėjo patirties, žinomumo. Gali būti nuo 1500 iki 3 tūkst. Lt ir daugiau, jeigu tai televizijoje dažnai šmėžuojantis žmogus.
Vestuvės – tai ne tik suknelė, nuotraukos ir puota vakare. Tai procesas, kurį reikia suplanuoti nuo A iki Ž. Apžvelgus šių ir kitų metų vestuvių tendencijas, pasidalijus profesionalų įžvalgomis ir patarimais, tikimės, kad šios šventės abėcėlę dėlioti bus lengviau.
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
10
Komentarai
2014-02-06 21:47
hehe
sudas straipsnis.. nusipirko reklama vestuvininkkai
2014-02-01 21:59
E. Skruibiene
Labai smagu, kad komentuojate : ) dekoras kuriamas individualiai, dažnai ir kaina skiriasi todėl, kad poreikiai skirtingi. Dekoro kainos prasideda nuo 300 Lt : ) Tikrai nevertinu atskirai saldaus dekoro stalo dekoro idėjų jei kuriu bendrą šventės dekoro idėją. Viskas tuomet įeina į bendrą kainą. Tačiau jei tokios nekuriu, kodėl tai turėčiau daryti nemokamai? : ) Vazos taip pat ne visos įeina į bendrą dekoro kainą, nes labai skirtingi ir poreikiai visų... Viniems tinka tokios, kokias pasiūlome, kitiems, reikia labai imantrių...Visų negaliu turėti. Saldaus stalo turinys ir gėlės tiesiog negali įeiti iš karto į bendrą kainą, žmonės renkasi ir mėgsta labai skirtingus dalykus: vieniems gražu sezoninės gėlės ir tai, ką gamina eco kepyklėlės kepėjos, kitiems - kitiems - norisi egzotikos, todėl skaičiuojami papildomai.
2014-01-23 12:30
to E.Skruibiene
daugelis dekoro specialistu ivertina savo darba 1000 ar 1500lt.(taip pat ir Jusu atliekamu paslaugu ir kainu pakete. Ir dar su daugeliu islygu:vazos atskirai,geles atskirai, saldus stalas atskirai ir t.t...). O rasote, kad grazu dekora galima sukurti uz 2000-3000lt. Neklaidinkite zmoniu.
2014-01-14 12:26
rima
Oi kaip faina, kaip tik arteja svente, paskaityti idomu...
2014-01-14 00:00
to In
teksto tikslas nebuvo mineti visu. teksto tikslas buvo papasakoti kas naujo ir vertingo
2014-01-13 21:57
In
Sveiki, kokios dekoravimo imones cia paminetos? Dega rutos, lapes vestuves, ir kieno dar?
2014-01-13 21:16
Beata
idomus labai tekstas. aciu
man patiko Lapes idejos apie vestuves namie nes apie tai mes ir mastome nes mano teveliai turi dideli grazu nama su dideliu kiemu palapinei
2014-01-13 21:15
Ineta
o musu vestuves ves Kuzmenka ;) gera buvo rasti jo zodzius cia. Linkejimai Ryti.
2014-01-13 21:14
Aliona
super labai patiko tekstas labai issamiai apie viska ir kainos ka yra super gerai thanx

ps komplimentai Viktorijos vestuves dekorui. Mano draugams dare tai kazkas tooookio buvo
2014-01-13 21:14
Vincas
cool suzinojom kas turn parities dirbti uzsieny