Idėjos Jūsų vestuvių šventės vietai


NUOTAKOS LAUROS INTERVIU SU R. RYLAITE

Fotografė Rūta Rylaitė
Priešais mane, kitoje kompiuterio ekrano pusėje, sėdėjo mergina. Pirmąsias minutes buvo nejauku, bet po to pokalbis „įsivažiavo“. Jaučiausi taip tarsi kalbėčiausi su geriausia drauge, žmogumi, kurį jau seniai pažįstu. Rūta – labai nuoširdus žmogus. Paieškos svetainėje „google“ įvedus jos vardą ir pavardę nerasime daug reklamos. Bet jos ir nereikia, jos darbai kalba patys už save. Savo interviu nusprendžiau padalinti į dvi dalis. Man, kaip būsimai nuotakai, rūpėjo labai daug klausimų apie vestuvių fotografiją. Man, kaip žmogui, kuris visiškai nieko nenusimanė apie fotografus, buvo labai įdomu patyrinėti Rūtos profesionalius fotografijos darbus. Tad visas šis interviu ir yra apie tai – apie Rūtos Rylaitės fotografiją, apie idėjas ir žmones, kuriuos ji sutinka savo darbe.
Fotografai dažnai praleidžia su jaunaisiais visą vestuvių dieną, nuo ryto iki vakaro. Vestuvių rytas mano galvoje atrodo štai taip: gardžiai kvepianti kava šeimos apsuptyje, kambario centre – iškilmingai pakabinta vestuvinė suknelė, padėti bateliai ir kiti vestuvių aksesuarai. Makiažas, šukuosena ir tas begalinis jaudulys prieš išvykstant į bažnyčią.

Kaip dažnai jums visa tai tenka užfiksuoti, kokias klaidas daro jaunieji besiruošdami tam vestuvių rytui? Ką patartumėte būsimoms nuotakoms, kaip pasiruošti rytinei fotosesijai?

Jaunųjų pasiruošimą įamžinti tenka dažnai, man tai labai svarbi dienos dalis, kuomet viskas itin tikra, jaudulys neleidžia galvoti „ar aš atrodau tinkamai fotografijoje“. Ryte pavyksta užfiksuoti labai jautrių akimirkų, tokių kaip tėvelių palaiminimas ir stiprus apkabinimas prieš išvykstant iš namų. Rytinei fotosesijai pasiruošti paprasta – turėkite viską, kas jums atrodo svarbu, o jau fotografo darbas yra visa tai įamžinti. Ar tai būtų Jūsų bendra pirmoji nuotrauka, auskarai, tėvų dovanotas pakabukas, o galbūt vestuvių vakare nuspręsite parašyti vienas kitam laišką ir jį skaitysite vestuvių ryte. Jums patiems rūpintis detalėmis tikrai nereikia, jei jūs padėsite viską man pasiekiamoje vietoje, aš pati viską pastebėsiu ir įamžinsiu . Svarbu naktį prieš vestuves gerai išsimiegoti ir ryte nubusti gerai pailsėjus ir nusiteikus. Belieka tik mėgautis grožio procedūromis.

O kaip rytinė jaunikio fotosesija? Kokia ji turėtų būti?

Mes fotografuojame, dirbame dviese. Aš fotografuoju nuotakos pasiruošimą, o antrasis fotografas – jaunikio. Nevadinčiau to fotosesija, tiesiog įamžini pasiruošimo akimirkas. Galbūt tėtis padės užsirišti kaklaraištį ar varlytę. Kartais tam prireikia ir instrukcijos, kurią įsijungę kompiuterio ekrane vėliau bando įveikti. Viskas natūraliai ir pagal esamą situaciją, jei pas jaunikį ryte susirenka visi vyrukai, tuomet turim smagaus laiko padaryti bendrą vyriškos kompanijos nuotrauką prieš ceremoniją.

Į ką vertėtų atsižvelgti prieš renkantis vestuvių fotografą? Kaip išsirinkti iš tokios gausybės. Juk dabar, atrodo, kiekvienas turintis gerą fotoaparatą, jau save vadina fotografu ir drąsiai siūlo savo paslaugas. Kaip neapsirikti?

Tuo metu, kai jau gaunate sužadėtuvių žiedelį, galite pradėti galvoti ir apie vestuvių fotografijas. Reikia žinoti, kas jums patiems artima. Ar labiau norėtumėte, kad jums pasakytų, ką daryti fotosesijos metu? Ar norėtumėte jaustis nevaržomai, daryti ką norit? Visi šie dalykai, žinoma, persipina. Mes daugiausiai fotografuojame reportažiniu stilium ir šiek tiek režisuojame. Viskas priklauso nuo aplinkos ir nuo nuotaikos. Renkantis reiktų atsiminti, kad kiekvienas fotografas turi savo fotografavimo stilių.
Labai svarbu įsitikinti, kad fotografas – tavo žmogus, kad sutampa jūsų požiūris į vestuves. Geriausias būdas tai sužinoti, susipažinti ir pasišnekučiuoti gyvai. Svarbu ryšys, ar Jūs gerai ir laisvai jaučiatės su juo bendraudami, ar nesijaučia įtampa. Visą dieną Jūs būsite drauge, jei bendravimas bus nemalonus ar kažkuo erzinantis, tai puikiai atsispindės ir fotografijose.
Taip pat paprašykite, kad fotografas parodytų savo darbus, ne tik fotoalbumus ir nuotraukas, publikuotas internete. Geriausia būtų, jei galėtumėte pamatyti artimas jūsų vestuvių stilistikai jo darytas nuotraukas, nuo šventės pradžios iki pabaigos. Tokiu būdu galėsite įvertinti darbų kokybę įvairiomis apšvietimo sąlygomis, lietui lyjant, naktį uždaroje patalpoje su dirbtiniu apšvietimu.

Fotosesijos su svečiais – ar verta jas daryti? Jei taip, tai kiek laiko joms reiktėų skirti? Kada geriausia jas daryti? Po ceremonijos ar šventės metu?

Galima daryti ir po ceremonijos, ir šventės metu. Kiekvienas atvejis yra individualus ir derinamas prie vestuvių dienos scenarijaus. Nesinori visos vestuvių dienos praleisti vien tik fotografuojantis, tačiau jeigu vakarinėje dalyje nebus fotografo, tada vertėtų pasidaryti fotosesiją su svečiais. Vienos valandos fotosesijai su svečiais tikrai pakanka. Paprastai vestuvių dieną kviečiate tik pačius artimiausius Jums žmones, tad bent vienas bendras kadras su jais būtų prasmingas. Žinoma, būtų smagu, jei tai nevyktų statiška forma, kuomet dėl laiko trūkumo pora stovi viduryje ir keičiasi tik aplink besifotografuojantys žmonės.

Jaunųjų fotosesija vidutiniškai trunka apie dvi valandas. Kaip jūs siūlote ją susiplanuoti? Vasarą labai daug fotosesijų, žinoma, jos vyksta gamtoje. Ar reikėtų papildomai pagalvoti apie kažkokias papildomas detales, kurios būtų naudingos fotosesijai (senoviniai baldai, staleliai ir pan.), ar užtektų tiesiog rasti gražias vietas gamtoje?

Tokios detalės kaip senovinė sofa labiau praverstų bendrom nuotraukom. Aš nesiūlau į fotosesiją vežiotis daug daiktų. Nebent fotosesijos kampas iš anksto būtų paruoštas dekoratorių pagalba. Kitu atveju Jūs tik apkraunate save daiktų nešiojimu. Nebelieka netikėtumo ir judėjimo laisvės, nes su daiktais turite apsistoti vienoje vietoje. Tačiau viskas priklauso nuo fotografo ir jo fotografavimo stiliaus, žinoma, ir nuo jaunųjų skonio, ir jų pasirinkimo. Jeigu nusprendėte dekoracijas naudoti, pasikonsultuokite su dekoratore ir Jūsų vestuvių fotografais, viskas turėtų būti susiję su jūsų švente ir atspindėti Jus pačius, o ne dirbtinai „prilipdyta“.

Dauguma nuotakų nerimauja dėl galimo lietaus vestuvių dieną ir kelia klausimą „kur fotografuotis, jeigu lis?“ Ar jūs irgi visada turite planą „B“. Kaip jį paruošiate?

Taip, labai svarbu turėti kelis variantus. Su viešbučiais galima susitarti, paskambinti ir pasiteirauti, pranešti, kad sutartu laiku, lietaus atveju, atvažiuosim. Fotosesijos mokestis viešbutyje irgi būna įvairus, valandos mokestis dažniausia yra apie 60 eurų. Nepamirškit ir kitų įdomių erdvių, galbūt tai muziejus, kurio aplinka Jums labai patinka, o gal tai oranžerija ar kita netradicinė erdvė.

Rūta, papasakokite plačiau apie savo piešiamą kadro viziją, eskizavimą? Ar tikrai pirmiausia idėjos turi gimti galvoje, prieš vestuves? O gal viskas gali vykti ir ekspromto metu, per vestuves? Kaip jūsų idėjas jums padeda įgyvendinti Andrius? Ar jis su jumis taip pat dirba ir vestuvių dieną?

Piešimas ir eskizavimas vyksta perkeltine prasme. Ilgai bendraudama su būsima nuotaka, jaunikiu, juos imu pažinti ir galvoju, kas jiems vestuvių dieną tiktų. Vestuvių dieną galvoje viskas turi būti jau susidėlioję: nuo smulkių detalių iki bendro dienos plano. Reikia viską žinoti. Fotosesijos metu dažnai pamatai ir to, ko nebuvai susiplanavusi, idėjos gimsta procese. Dirbti su Andrium yra daug lengviau, nes darbais yra pasidalinama, atsiranda kitas fotografavimo kampas, esi užtikrintas, kad gali susikoncentruoti į jaunųjų emocijas, o svečiai taip pat bus visi įamžinti. Be to, jei kortelės atmintis netyčia baigtųsi pačiu netinkamiausiu metu, esu tikra, kad mano praleistą kadrą jau užfiksavo.

Jūsų fotografijose, kaip pastebėjau, itin didelis dėmesys teikiamas detalei. Žmogus ir detalė, kaip ją atrandate ir įkomponuojate į bendrą nuotraukos foną? O gal ta detalė atsiranda fotografavimo metu, visai netikėtai, net nepagalvojus, kad štai, ji gali tapti visos nuotraukos akcentu?

Detalės nėra pagrindiniai akcentai nuotraukoje, nuotraukoje svarbiausi jaunieji. Viskas gimsta iš aplinkos, kas tuo metu supa jaunuosius. Svarbiausia nepraleisti akimirkos ir nuolat stebėti aplinką.

Kada pradėjote fotografuoti? Kas buvo jūsų mokytojai?

Mėgėjiškai pradėjau fotografuoti būdama paauglė, 16 metų. Viskas prasidėjo nuo draugių fotografavimo. Po to pradėjau fotografuoti renginius. Dar vėliau pakvietė fotografuoti ir vestuves. Pamenu, labai jaudinausi prieš pirmąsias vestuves, turėjau minimaliai technikos, fotografavau viena, bet viskas pavyko puikiai, jaunieji buvo patenkinti, su jais iki šiol dar bendrauju. Ilgametė praktika buvo mano mokytoja, pati domėjausi fotografija, atradau, kas man yra įdomiausia. Svarbiausia žmogus ir jo istorija.

Kokia Jūsų fotografijos svajonė jau išsipildė?

Svajonių tikrai daug, viena iš jų buvo vestuvės užsienyje – labai norėjau pabandyti fotografuoti kitoje aplinkoje, keliauti drauge su jaunaisiais. Jau turėjau tokių užsakymų, džiaugiuosi, kad šiais metais taip pat tokių užsakymų yra.

Ką rekomenduojate paskaityti, pažiūrėti būsimoms nuotakoms prieš pradedant ruoštis vestuvinei fotosesijai?

Net nežinau, ar nuotakoms reikia ruoštis. Nors taip, visgi reikia viską apgalvoti. Labai svarbu jauniesiems pagalvoti apie stilistiką. Vestuvės detales aptarti su dekoratore. Peržiūrėti daugybę nuotraukų internete. Paskaityti internetinius portalus apie vestuves, jų išties labai daug, tiek lietuviškų, tiek užsienio „blogų“. Apievestuves.lt, vestuves.lt labai informatyvūs portalai, taip pat internetinis žurnalas „Misija Vestuvės“. Reikia domėtis, ieškoti idėjų, atsirinkti, kas jums artima, o kas svetima, nepriimtina. Ir nepamirškite savo idėjomis pasidalinti su fotografu!
Ačiū už pokalbį.
Daugiau PROJEKTO NUOTAKA ŽURNALISTĖ TEKSTŲ:
Daugiau apie fotografus skaitykite rubrikoje VESTUVIŲ FOTOGRAFAI
Idėjų pasisemti užsukite į ApieVestuves.lt forumą
Galerija: Peržiūrėti padidinti
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
1
Komentarai
2015-03-28 10:05
Milda
Kokios nerealios nuotraukos, tokios šiltos, iš karto matosi, kad fotografė myli savo darbą..:))