Dovilė Dagė - nuotakų mylima papuošalų kūrėja


PIRMOSIOS VESTUVIŲ NAKTIES YPATUMAI

Iš asmeninio V. Šapurovo arch.
Pirmoji vestuvių naktis – skamba pikantiškai ir romantiškai. Kas iš tiesų vyksta už uždarų jaunavedžių durų niekas nežino: ar skaičiuojami vokeliai su dovanomis, ar palaimingai miega ką tik iškepta šeima, ar... Galbūt vieniems sutuoktiniams tai viena iš reikšmingiausių naktų jų gyvenime, nes tai iš tiesų pirmoji jų naktis. Kažin kiek apskritai egzistuoja tokių jaunų porų, kurios saugo save tam vieninteliam ir tik po vestuvių kartui. Į visus šiuos klausimus apie pirmosios vestuvių nakties aktualijas, svarbą ir kitas pikantiškas detales sutiko atsakyti du skirtingų sričių specialistai: tai Vilniaus Ąžuolyno klinikos psichiatras Dainius Stasiūnas ir individualiosios psichologijos analitikas bei seksologas Viktoras Šapurovas. 

Kaip manote, ar poroje abu sutuoktiniai vienodai vertina pirmąją vestuvių naktį? 

D. Stasiūnas:
Pastaruoju metu pirmoji vestuvių naktis turi tik simbolinę reikšmę – vainikuoja dviejų jaunų žmonių pasirinkimą gyventi kartu, sukuriant šeimą, auginant vaikus, būti kartu džiaugsme ir varge. Tai yra tik naujų santykių pradžios ženklas. Į pirmąją vestuvių naktį jauna pora eina visą pirmąją vestuvių dieną – jiems tą ypatingą dieną primenama, kad tai yra viena svarbiausių dienų jų abiejų gyvenime – pradedant santuokos ceremonija, artimųjų sveikinimais, draugų palinkėjimais ir t. t. Pagaliau dėl sveikinimų vestuvių šventėje, jaunųjų valso ir kitų atributų įžanga į pirmąją vestuvių naktį pasidaro svarbi. 

Kaip žinome, yra porų, kurios pasirenka neturėti jokių lytinių santykių iki vestuvių, na, o kitos – be to net neįsivaizduoja ėjimo prie altoriaus. Gal galėtumėte palyginti vieną ir kitą pasirinkimą? Ar tai gali kardinaliai pakeisti poros ateitį santuokoje? 

V. Šapurovas:
Papročiai ir tikėjimas ragina nesimylėti iki santuokos. Laikydamiesi šios taisyklės, jaunavedžiai paiso savo moralinių principų, jaučiasi darydami teisingai. Tai tinka ir poroms, kurios atsisako kontracepcijos. Tuomet jie visiškai nerizikuoja neplanuotai pastoti iki vestuvių. Kai kas pasirenka tarpinį variantą: jie praktikuoja petingą, tai yra glamonėja vienas kitą, abu pasiekia orgazmą, bet vengia tiesioginio lyties organų kontakto, pilno lytinio akto ir sėklos pakliuvimo į moters vidų.
Moters atsisakymas ne tik mylėtis, bet ir glamonėtis iki vestuvių yra rizikingas sprendimas. Jis turi būti gerai pamatuotas ir būtina įsitikinti, kad būsimasis vyras jį tinkamai priima. Kitaip jis gali jaustis nuskriaustas, be reikalo kankinamas. Kai kas net kitaip kelia klausimą: jei žmonės iki vestuvių ne tik nesimylėjo, bet ir nesiglamonėjo, ir tai nekėlė sunkumų, tai ar tarp jų yra fizinė trauka? Apsivedus be aistros, bus sunku gyventi, skyrybų tikimybė nepaprastai išaugs. 

Kitas kelias – mylėtis iki santuokos. 

Taip daryti verta tik tuomet, kai naudojama aukšto efektyvumo kontracepcija arba bent jau vyriškas prezervatyvas. Svarbu žinoti, kad kuo jaunesnis žmogus, tuo didesnis vaisingumas. Todėl, bet kuris neapsaugotas lytinis aktas gali sukelti nėštumą. Neplanuotas nėštumas iki vestuvių dažnai sukelia problemų. Jei nėštumas nutraukiamas – moteris sunkiai išgyvena, vyras jaučia kaltę. Jei pastoja nedaug likus iki vestuvių, kai abu buvo visiškai apsisprendę dėl šeimos kūrimo, tai neigiamos įtakos neturi: gimsta vaikas ir visi būna laimingi. Tačiau, jei vedamasi dėl nėštumo, tai šeimos ateitis tampa labai miglota.
„Kamasutroje“ rekomenduojama, kad pora įvertintų 3 meilės dalis: emocinį, dvasinį ir fizinį-seksualinį atitikimą. Taigi mylėjimasis iki vestuvių naudojantis aukšto efektyvumo kontracepcija leidžia įvertinti seksualinį suderinamumą ir sukurti lytinio akto modelį, kuris užtikrintų abiejų mylinčiųjų pastovų pasitenkinimą. Kita vertus, partnerystė iki vestuvių neturi užtrukti. Manau, poros turėtų apsispręsti dėl šeimos kūrimo per 1-2 metus. 

Ar jūsų darbo praktikoje buvo atvejų, kai teko konsultuoti ar kitaip susidurti su sutuoktiniais, kuriuos vienaip ar kitaip paveikė intymių santykių neturėjimas iki vestuvių? Galbūt šiais laikais tai tampa neįmanoma?

Iš asmeninio D. Stasiūno arch.
D. Stasiūnas:
Taip, daliai žmonių intymių santykių neturėjimas iki vestuvių gali sukelti problemų. Dažniausiai moterims gali būti lytinių santykių baimė dėl nepasitikėjimo savimi ar baimė dėl gąsdinimo skausmu, pastojimu. Kartais vaikystėje mamos kalbėdamos su dukromis „atvirai“ padaro daug klaidų, kurios gali turėti įtakos dukros seksualiniam gyvenimui.
Vyras, neturėjęs lytinių santykių, gali klaidingai galvoti, kad lytiniai santykiai neatitiks žmonos lūkesčių. Tam turi įtakos vyro įsitikinimai dėl lytinių organų dydžio, ejakuliacijos laiko bei tėvų ir draugų pasakojimai ir „patarimai“.
Labai dažnai pirmieji lytiniai santykiai nebūna kokybiški, tačiau vėliau pora išmoksta prisitaikyti vienas prie kito, pažinti kūną, stebėti partnerio elgesį. Santykių kokybei labai svarbu stabilūs partneriai. 

Dažnai tenka girdėti, kad po ilgos vestuvių dienos jaunavedžiai būna tokie pavargę, jog toji vestuvinė naktis tampa visai ne tokia, kokios buvo tikėtasi. Kaip manote, galbūt dėl to partneriai patiria nusivylimą? O gal tai tampa visai nebesvarbu? 

V. Šapurovas:
Daugumai jaunųjų vestuvės – tai didelis ir brangus darbas. Tai šventė svečiams, o patiems atlaikyti vestuvių maratoną nepaprastai sunku. Pavargę jaunieji neturės jėgų džiaugtis meilės naktimi. Jei tai pirmas lytinis kontaktas, svarbu, kad jis įvyktų būtent vestuvių naktį. Tai nebus kokybiški santykiai, ejakuliacija bus greita. Taigi tai bus tik pirmas aktas. Toliau reikės kurti akto modelį, kuris tenkins abi puses. Jei pora mylėjosi iki vestuvių, tai vestuvių naktį to daryti nebūtina, bus dar daug nuostabių naktų. 

Gal galėtumėte patarti poroms, kaip nuvyti tą nuovargį ir atgaivinti tą ypatingą pirmąją vestuvių naktį? Gal tam visai nebūtinas seksas? 

V. Šapurovas:
Išvengti nuovargio įmanoma tik atsisakius didelių vestuvių. Jei pora pasirinko vietoj jų malonią kelionę, sekso kokybė tikrai bus geresnė. Kas dėl ypatingų vestuvių dienos ir nakties prisiminimų – yra skirtingų nuomonių. Vieni prisimena tą dieną visą gyvenimą ir tuo grindžia santuokos tvirtumą. Kiti kuria santarvę, gerina suderinamumą, įveikinėja šeimyninio gyvenimo problemas. Šeimoje yra daug darbo, daug iššūkių, pokyčių. Svarbu, kad abu sutuoktiniai panašiai vertintų, kas svarbu jų šeimai. 

Kaip manote, ar jaunos poros visiškai skirtingai vertina pirmąją vestuvių naktį nei tos, kurių patirtis didesnė ir santuoka jau ne pirma? 

V. Šapurovas:
Patyrę, vedę antrą-trečią kartą, daug šalčiau vertina pirmąją naktį. Tiesa, jeigu seniau buvusi pirmoji naktis paliko liūdnus prisiminimus, tai ta žaizda lieka visam gyvenimui ir neretai daro įtaką vėlesnėms santuokoms. Paprastai, didžiausią įspūdį vestuvių naktis palieka tiems, kas iki tol nesimylėjo. 

Galbūt galėtumėte palyginti Lietuvą su kitomis Europos šalimis, ar šiomis tradicijomis kažkuo išsiskiriame iš kitų valstybių? 

D. Stasiūnas:
Kuo toliau, tuo labiau integruojamės į Europą, todėl krikščioniškos tradicijos yra panašios visose Europos šalyse, įskaitant ir Lietuvą. Griežti katalikybės rėmai šiek tiek išskyrė mus praeitame šimtmetyje nuo likusios Europos, tačiau šiuo metu tradicijos yra panašios visoje krikščioniškoje Europoje.
 
 
Nuoširdžiai dėkojame už pokalbį pašnekovams.
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
0
Komentarai