2017 M. NEBELIKS POPIERINIŲ SANTUOKOS LIUDIJIMŲ

Nuotakos biblijos fotografo nuotrauka LINAS DAMBRAUSKAS
Seimas nusprendė, kad popieriniai gimimo, mirties, santuokos liudijimai bus išduodami tik asmenims pageidaujant, o patiems gyventojams nebereikės pranešti apie pasikeitusią civilinę būklę. Įstatymas priimtas už balsavus 47, prieš – 4, susilaikius 33 Seimo nariams.
Pataisos iniciatorius Vytautas Gapšys džiaugiasi, kad tai dar vienas žingsnis į priekį, kuris sumažins popierizmą Lietuvoje.

Santuokos nuvertinimas?

Aurelija Stancikienė nepritarė įstatymo pataisoms ir tai įvardijo kaip santuokos nuvertinimą. „Jei tu sudaręs santuoką galėsi ją nutraukti metrikacijos skyriuje be jokio teismo ir apsigalvojimo, tuomet santuoka padaroma nieko verta. Tas pats, kaip nueiti į parduotuvę apsipirkti – šiandien sudariau, o ryt jau nutraukiau. Negaliu pritarti tokiam vertybėms prieštaraujančiam įstatymui“, – kalbėjo politikė.
Parlamentaras Rimantas Jonas Dagys teigė, kad pakeistas įstatymas iš vienos pusės sprendžia techninius klausimus, kaip sutvarkyti elektroninėje erdvėje, tačiau turi ir dvi ydas. „Santuoka viešas žmogaus įsipareigojimas, kuris turi teisines pasekmes. Paslėpti po įsipareigojimu internete yra pavojinga. Kita yda yra vienašalis ėjimas be pastiprinančių priemonių, kad santuoka kaip techninis įsipareigojimas ir gali būti nutraukta niekam nežinant elektroninėje erdvėje kaip „Facebook“ ar panašiai“, – palygino parlamentaras.

Baiminasi interneto įsilaužėlių

Rytas Kupčinskas pridėjo prieštaraujantiems, kad santuoka reikšmingas ir svarbus dviejų vyro ir moters žingsnis jų asmeniniame gyvenime. Labai svarbu, kad tas žingsnis būtų padaromas šventinėje aplinkoje ir paliekamas istorijoje.
„Vien tai, kad šis aktas bus užregistruotas kompiuterio atmintyje ir tu jį gali pakeisti. Vien tas dalykas, kad „hakeriai“ galėtų įsiveržę panaikinti tą įrašą, tai neleidžia to akto priimti“, – kalbėjo Seimo narys.
Vida Marija Čigriejienė teigė, kad lietuvių sąmonėje santuoka suvokiama kaip iškilminga procesija. Dabar viską atlikti kompiuterinėje laikmenoje yra taip paprasta ir neetiška, kad lietuvių tautai tai netinka.
Marija Aušrinė Povilionienė pasisakė už naujas santuokos registravimo pataisas. Pasak jos, žmonės iškraipo istoriją. „Santuoka atsirado tuomet, kai reikėjo išsaugoti turtą, o ne santykius. Laimę lemia santykiai, o ne įrašas. Nereikia čia Seime daryti bažnyčios. Gyvename šiuolaikinėje visuomenėje ir nereikia biurokratizuoti. Reikia gerbti žmonių veiksmus ir gyventi santarvėje, o ne smurte“, – pakeitimus užtarė parlamentarė.

Gyventojų registrui pateiks elektroniniu būdu

Dokumente numatyta, kad civilinės būklės aktai – santuoka, ištuoka, vaiko gimimas, mirties liudijimas ir kiti bus registruojami padarant atitinkamą įrašą Gyventojų registre, o pasikeitusius duomenis registrui elektroniniu būdu pateiks atitinkamos institucijos.
„Pradės veikti vadinamasis vieno langelio principas. Realiai žmogui nereikės gavus vieną ar kitą dokumentą eiti tam tikru keliu, kad būtų užregistruotas vienas ar kitas civilinės būklės aktas. Sakykime, gimsta vaikelis sveikatos priežiūros įstaigoje, tai ta įstaiga tiesiogiai perduoda duomenis, informacinių technologijų siųsti duomenys automatiškai užregistruojami, žmogui nereikia gaišti laiko ir papildomai dar nešti kokias nors pažymas į civilinės metrikacijos įstaigas, kad būtų užregistruotas vaiko gimimas“, – sakė teisingumo viceministras Giedrius Mozūraitis. Tuo pačiu įstatyme numatyta, kad nebebus išduodami popieriniai dokumentai, užteks elektroninio įrašo Gyventojų registre.
„Kitas labai svarbus dalykas – kad atsisakoma popierinių civilinės būklės aktų liudijimo. Jų nebelieka, bet jeigu žmogus nori, jis gali pasiimti išrašą. Bet tokio šiandien mums įprasto liudijimo nebelieka, nes visi duomenys bus suvesti į sistemą ir automatiškai institucijos galės tuos duomenis gauti“, – teigė viceministras.
Jo tvirtinimu, tvarkant įvairius reikalus gyventojui nereikės turėti minėtų liudijimų, visos institucijos, kurioms būtina, turės prieigą prie Gyventojų registro ir elektroniniu būdu matys situaciją.
Įstatyme nustatyta, kad vaiko gimimą registruos Civilinės metrikacijos įstaiga, remdamasi vaiko tėvų ar vieno iš jų pareiškimu ir asmens sveikatos priežiūros įstaigos sudarytu vaiko gimimo pažymėjimu. Apie gimimą turi būti pareikšta per tris mėnesius nuo vaiko gimimo dienos.
Civilinės metrikacijos įstaiga asmens mirtį registruos savo iniciatyva, remdamasi sveikatos priežiūros įstaigos sudarytu medicininiu mirties liudijimu, teismo sprendimu ar laivo kapitono sudarytu mirties aktu.
Pagal įstatymą, santuoka registruojama sudarant santuokos sudarymo įrašą. Ji registruojama, kai dalyvauja norintys susituokti asmenys ir du liudytojai. Jeigu santuoka sudaryta bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka, religinė bendruomenė ar religinė bendrija privalo per dešimt dienų po šios santuokos sudarymo pateikti duomenis apie tai vietos civilinės metrikacijos įstaigai. Ši, remdamasi pranešimu, savo iniciatyva įtrauks į apskaitą santuokos sudarymą.
Seimas nustatė, kad minėti pakeitimas pradės galioti 2017 metais.
 
 
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
0
Komentarai