Kelios idėjos, kaip nevargstant patiems pagaminti kvietimus


PAVARDĖS KEITIMAS: KOMPROMISAS SU VYRU

 
Nuotrauka iš www.pexels.com
Klausimas, ar pasilikti mergautinę pavardę, ar po vedybų pasikeisti į vyro, seniau būdavo lengvas. Dauguma moterų tiesiog pasikeisdavo pavardę, taip buvo įprasta. Tačiau keičiantis laikams merginos vis dažniau nusprendžia pasilikti savo pavardę arba renkasi dvigubą, rašomą per brūkšnelį. Toks moterų sprendimas, nors ir galimas, ir teisiškai leidžiamas, tačiau labai dažnu atveju gali būti mažiau priimtinas visuomenei. Kiekviena, laužanti tradicijas, gali susidurti su neigiama aplinkinių nuomone, o taip pat ir sutuoktinio. Tačiau reikia nepamiršti, kad tapote šeima, taigi ieškokite abiem pusėms priimtinų alternatyvų.

Jei norite pasilikti savo pavardę

Pirmiausia su sutuoktiniu aptarkite, dėl kokių priežasčių jis nori, kad pasirinktumėte jo pavardę. Ar tai vien dėl tradicijos, ar nori, kad jūs simboliškai priklausytumėte jam, ar dėl teisinio aiškumo. Aptarkite viską, kad žinotumėte vienas kito nuomones ir būtų lengviau priimti tinkamiausią sprendimą.
Pati pateikite argumentus vyrui, kodėl norite pasilikti savo pavardę. Gal ji lengviau ištariama ir rašoma? Nenorite turėti bėdų, kai dėl sunkios pavardės vis įsivels klaidų dokumentuose? Gal darote profesinę karjerą, kur jūsų pavardė yra gerai žinoma? O gal tiesiog esate vienintelis vaikas šeimoje ir nenorite, kad jūsų pavardės linija išnyktų? Jeigu jūsų sutuoktinis supras priežastis, kodėl norite pasilikti savo pavardę, o ne pasikeisti į jo, gali jums pritarti ir visi nesutarimai dings, sulauksite palaikymo.

Norinčioms rasti kompromisą, kad ir jūs, ir antroji pusė liktų patenkinti dėl pavardės, siūlome kelis variantus:

  • Norėdamos išsaugoti savo darbovietėje naudojamą pavardę ir žinomumą, galite po vedybų turėti dvigubą pavardę.
  • Norinčioms, kad vaikai turėtų tą pačią pavardę, taip pat siūloma pasikeisti į dvigubą. Nuo 2017 metų įsigaliojo įstatymas, kad ir vaikams galite skirti dvigubą pavardę, sudarytą iš abiejų tėvų pavardžių.

Dvigubos pavardės Lietuvoje

Lietuvoje dvigubas pavardes renkasi vis daugiau moterų. Iš pramogų pasaulio atstovių dvigubas pavardes pasirinko Ineta Puzaraitė-Žvagulienė, ištekėjusi 2015 metų gegužę už Ąžuolo Žvagulio. Po metų, 2016 birželį, susituokė ir jos sesuo Irūna su Roku Čeponiu. Irūna taip pat pasirinko dvigubą pavardę ir tapo Irūna Puzaraite-Čeponiene. Dar viena pramogų pasaulio atstovė, pasirinkusi dvigubą pavardę, Nijolė Pareigytė-Rukaitienė. Ji susituokė 2012 metų spalio 16 dieną su verslininku Rimvydu Rukaičiu.

Mergautinė pavardė po vestuvių

Mergautinę pavardę pasiliko aktorė Lina Rastokaitė, 2010 metais susituokusi su laidų vedėju ir aktoriumi Džiugu Siaurusaičiu.

Lietuviškų pavardžių darybos būdai

  • Ištekėjusių moterų pavardės daromos iš vyriškų pavardžių, daugiausia su priesaga -ienė, iš dviskiemenių vyriškų pavardžių su galūnėmis -us, -ius, -jus moteriškos pavardės daromos su priesaga -(i)uvienė arba -ienė. Pvz., Mockienė (iš Mockus), Stonkuvienė (iš Stonkus)
  • Tais atvejais, kai norima turėti (suteikti) pavardės formą, kuri nenurodytų šeiminės padėties, pavardė iš vyriškos pavardės gali būti daroma su galūne -ė, pvz., Talmantė (iš Talmantas), Gudonė (iš Gudonis), Lebedė (iš Lebedys), Butkė (iš Butkus), Ambraziejė (iš Ambraziejus). Kai vyriška pavardė turi galūnę -ė, moteriška pavardė lieka nepakitusi, pvz., Lapė, Kregždė.
  • Tekėdama moteris gali pasirinkti ir dvigubą pavardę, tokia pavardė rašoma su brūkšneliu, pvz., Rūta Simutytė-Gaidienė, Asta Butkė-Jurgaitienė. Bet pagalvokite, kad dviguba pavardė gali būti nepatogi, nes ji gana ilga, o trumpinti oficialiuose dokumentuose pavardės negalima.
  • Registruojant ir apskaitant Lietuvos Respublikos piliečio santuoką su užsienio valstybės piliečiu, taip pat jų vaiko gimimą, Lietuvos Respublikos piliečio pavardė rašoma remiantis Lietuvos Respublikos teisės aktais, nustatančiais vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose tvarką.

Ar jau skaitei apie?

 
Tavo komentaras
Tavo vardas
El. paštas
Tai ką galvoji
     (Mes tikimės viskas padorumo ribose)
Facebook draugai rekomenduoja
0
Komentarai